باشگاه خبرنگاران/ زير و رو شدن جنگل‌هاي هيرکاني براي يافتن قارچ‌هاي ترافل، تهديدي جدي براي اين ميراث ۵۰ ميليون ساله به شمار مي‌رود.
 

ده‌ها نفر چوب و چنگک به دست و با کيسه‌هايي پلاستيکي بسته به خود، در حال شخم زني جنگل هستند. چوب را زير خاک مي‌کنند و آن‎قدر آن را زير و رو مي‌کنند تا بالاخره چيزي که ساعت‌ها به دنبالش بوده‎اند، پيدا کنند و به نقطه ديگري بروند. آن‌ها يابندگان قارچ هستند؛ قارچي با نام «ترافل» توسط دلالان با قيمتي حدودا صد تا دويست هزار تومان خريد و فروش  مي شود و در کشور هاي خارجي حدودا ۱۴۰ ميليون تومان به مشتريان لاکچري در رستوران ها عرضه مي شود.
قارچ‌هاي ترافل سياه در بخش‌هاي زيادي از جنگل‌هاي هيرکاني مي‌رويد. اين قارچ خوراکي يکي از ۱۰ خوراکي گران قيمت دنياست که در رستوران‌هاي لوکس اروپا و آمريکا افراد ثروتمند آن را مي خورند.
ترافل‌ها بر خلاف نام‎شان، نه تنها نوعي شيريني نيستند بلکه قارچ‌هايي هستند که از زير زمين بيرون کشيده مي‌شوند و شهرتي جهاني دارند. اين قارچ‌ها به ويژه در کشورهاي اروپايي طرف‎داران زيادي دارند و بسيار گران قيمت و کم‌ياب هستند. 
جنگل‌هاي هيرکاني در شمال کشور خصوصا ناحيه شرق گلستان يکي از ذخيره گاه‌هاي اصلي رويش اين نوع قارچ است.
جنگل‌هاي هيرکاني سال گذشته به عنوان يک ميراث جهاني در يونسکو به ثبت رسيده است و بيم آن ميرود که اگر برداشت به اين شکل ادامه پيدا کند خطر بسيارجدي اين جنگل‌هاي ۵۰ ميليون ساله را که تنها نقطه به جاي مانده از دوران سوم زمين شناسي در روي کره زمين هستند را تهديد کند.
برداشت غير اصولي اين نوع قارچ توسط افراد محلي که بخاطر سود بالاي آن در چند سال اخير به جنگل‌ها هجوم برده اند سبب آسيب جدي به جنگل‌ها شده است.
از اين رو از سال گذشته با بخشنامه سازمان مراتع و آبخيزداري کشور برداشت آن ممنوع شده است. ممنوعيت برداشت، اما زمينه ساز توقف برداشت نبوده بلکه شبکه زيرزميني قاچاق و سودجويي دلالان خاصي را تقويت نموده است.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان گلستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر گلستان در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAERANZ25YggdlHRFUg

آخرين خبر گلستان در اينستاگرام :
Instagram.com/golestan_today