هاژه/ به‌دنبال انتشار نظر یک شهروند در خصوص وجود انگل در شکم یک ماهی که صید کرده بود، رییس شبکه دامپزشکی شهرستان مهاباد به درخواست این شهروند برای توضیحات در این خصوص توضیح داد.

عباس آغاز، رییس شبکه دامپزشکی شهرستان مهاباد اظهار کرد: مراکز فروش عرضه ماهی در شهرستان مهاباد همچون قصابی‌ها و فروشگاه‌های پروتئینی به‌صورت مستمر تحت نظارت و بازدید دوره‌ای قرار می‌گیرند و تاکنون مشکلی بهداشتی و یا میکروبی در این مراکز مشاهده نشده است.
وی با بیان اینکه این نوع کرم و یا انگل در شکم ماهی سلامت افراد را تهدید نمی‌کند، افزود: جانورانی که در طبیعت تغذیه می‌کنند از مواد غذایی درون طبیعت استفاده می‌کنند و این احتمال نیز دور از ذهن نیست که در شکم یک ماهی صید شده کرم و یا انگلی وجود داشته باشد، اما این موضوع را نمی‌توان برای همه ماهی‌های یک سد تعمیم داد، چراکه در موارد بسیار نادری اتفاق می‌افتد.
وی اضافه کرد: تاکنون موردی از بروز مشکل بر اثر مصرف ماهی در شهرستان گزارش نشده و افراد می‌توانند از روی ویژگی‌های ظاهری ماهی سالم را تشخیص دهند.
آغاز تصریح کرد: لزج نبودن، عدم ریزش پولک، رنگ شفاف صورتی آبشش‌ها نشان از تازه بودن و سلامت ماهی است و شهروندان حین خرید و یا مصرف می‌توانند آنرا تشخیص دهند.
رییس شبکه دامپزشکی شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: بعد از صید ماهی توسط شیلات و بازدید و بازرسی از آنها ماهی‌هایی که به طریقی فاقد استاندارهای لازم بهداشتی باشند از چرخه فروش و مصرف حذف و معدوم خواهند شد.
عباس آغاز افزود: شهروندان اطمینان داشته باشند که مورد بسیار نادر وجود انگل و یا کرم در شکم ماهی‌هایی که مراکزی غیر از واحدهای تولید و عرضه گوشت ماهی ممکن است وجود داشته باشد به معنای بروز مشکلات حاد نیست و سلامت شهروندان را به هیچ عنوان تهدید نمی‌کند.
وی اضافه کرد: مورد بسیار نادری که در یک فیلم منتشر شده را نمی‌توان به کل یک مجموعه تعمیم داد و سندی که تایید کند این ماهی مربوط به سد مهاباد است وجود ندارد، بنابراین نمی‌توان این موضوع را به سد مهاباد نسبت داد، هرچند که این مورد بسیار نادر است و سلامت هیچ فردی را تهدید نخواهد کرد. 

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today