تسنیم/ معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم نحوه برگزاری نخستین پویش روز بدون خودرو را در قم این‌گونه تشریح می‌کند که از ساعت 16 الی 22 تردد خودرو در خیابان شهدا(صفاییه) ممنوع بوده و این مسیر به عابران پیاده و دوچرخه‌سواران اختصاص داده می‌شود.

عباس ذاکریان معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم افزود: امیدوارم  سهم 13 درصدی دوچرخه با اجرای مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری در سطح شهر افزایش پیدا کند و معتقدم باید برای اجرای طرح‌های جدید و پروژه‌های عمرانی مسئولان نگاه انسان‌محوری داشته و اولویت را به عابران پیاده و دوچرخه‌سواران داد.

سیاست‌های حاکم در تصمیمات مدیران شهری و استانی تا امروز در مطالعات و ارزیابی‌های انجام‌شده در طرح جامع ترافیک شهر قم که در مراحل پایانی است سهم خودروهای شخصی 46 درصد، سهم دوچرخه 13 درصد، اتوبوس 13 درصد، مینی‌بوس 2 درصد، تاکسی 26 درصد و سهم سفرهای پیاده 30 درصد نشان می‌دهد.
امیدواریم با آغاز پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو در قم شاهد تغییر این اعداد و اختصاص سهم بیشتری به دوچرخه و سفرهای پیاده باشیم، باید به این نکته نیز توجه کنیم که روز اول مهر و پویش روز بدون خودرو روز مهمی برای کسانی که مطالبه هوای پاک و شهری بدن ترافیک دارند خواهد بود، هر چه شرکت مردم در این پویش بیشتر باشد حتماً خیابان‌ها و مسیرهای بیشتری حداقل در سه‌شنبه‌های بدون خودرو به عابران پیاده و دوچرخه اختصاص خواهد یافت.
و در کنار استقبال مردم و شرکت گسترده مسئولان اعتراف کنیم یکی از بایدهای کنار رفتن خودروهای شخصی داشتن حمل‌ونقل عمومی کارآمد و به‌روز خواهد بود که در طرح جامع مطالعاتی به آن پرداخته‌شده است. اورهال شدن بیش از 100 دستگاه اتوبوس تا امروز و 400 دستگاه اتوبوس بر طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، خرید 110 دستگاه اتوبوس نو و تغییر در خطوط اتوبوسرانی و ساماندهی مسیرها و همچنین تغییر سیستم مسافر محوری به پیمایشی اقدامات مؤثری بوده که توانسته سهم 8 درصدی اتوبوس را به 13 درصد افزایش دهد.
حالا باید منتظر استقبال مردم و نحوه برگزاری نخستین روز این پویش و همچنین نحوه سرویس‌دهی حمل‌ونقل عمومی به مردم در این روز بمانیم.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قم را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قم در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP4X0C8J_Xh0Eh1Cg
آخرین خبر قم در اینستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday