ایرنا/ درخت پالونیا از درختان بومی کشور چین است که چوب و تنه آن در صنایع مختلف و تغذیه دام مصرف می شود؛ اما با توجه به اینکه جزو گونه های مهاجم و آب بر محسوب می شود کشت آن در کشورمان به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک مورد اختلاف کارشناسان و بهره برداران است.

تیر ماه امسال بود که رئیس بخش تحقیقاتی منابع طبیعی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی اعلام کرد: بر اساس اعلام سازمان حفظ نباتات کشور وارد کردن بذر، قلمه و نهال پالونیا در این استان ممنوع و کشت آن غیرقانونی است.
توحید ابراهیمی اظهار کرد: بر اساس جلسات متعددی که در مورد گونه درختی پالونیا در سازمان حفظ نباتات و سازمان جنگلها و مراتع کشور و با حضور کارشناسان مختلف از محیط زیست، سازمان پارک ها، موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور و دانشگاه علوم مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شده است با دلایل و شواهد مستدل کاشت این گونه در مناطق خارج از شمال کشور که دارای اقلیم خشک و نیمه خشک هستند رد شده است.
وی خاطرنشان کرد: گونه درختی پالونیا گیاهی غیر بومی، نورپسند و سریع الرشد بوده و در اکوسیستم های جنگلی در سایه خوب رشد نمی کند و با دارا بودن ریشه های قوی و برگهای بزرگ از رشد گونه های بومی جلوگیری می کند.
رئیس بخش تحقیقاتی منابع طبیعی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی گفت: چنانچه در کشور ما پالونیا در سطح وسیع و بدون مطالعه و پیش‌بینی کشت شود می‌تواند خیلی خطرساز شود و به دلیل رشد سریع می‌تواند به سرعت جایگزین گونه‌های بومی در محیط‌های طبیعی نظیر جنگل های ارسباران شود.
ابراهیمی گفت: برای معرفی و ترویج یک گونه باید به خواستگاه اکولوژیک و نیازهای محیطی آن گونه توجه و به لحاظ اقتصادی نیز واقعیت ها باید روشن شود و سازمان جنگل ها و مراتع کشور و اداره کل منابع طبیعی در زمینه وضعیت ورود این گیاه به استان صاحب نظر است.

 

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today