ایرنا/ رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پلدختر گفت: در آستانه خشک شدن بخشی از تالاب "گری‌بلمک" پلدختر تعدادی از آبزیان این تالاب از مرگ نجات یافتند.

علی الشتری‌نژاد، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پلدختر روز سه شنبه افزود: به دلیل عمق کم آب تالاب گری بلمک و تبخیر آن به علت گرمای زیاد، بعضی از قسمتهای تالاب در این فصل دچار کم آبی و خشکیدگی شده که این امر حیات آبزیان این قسمتهای تالاب را به مخاطره انداخته بود و در  بعضی از نقاط نیز منجر به تلف شدن تعدادی ماهی شده بود.
وی اظهار داشت: با توجه به حساسیت موضوع پرسنل اداره حفاظت محیط زیست پلدختر با همراهی و همکاری جوامع محلی و دوستداران محیط زیست در ۲ روز متوالی، ماهیان و سایر آبزیان باقی مانده در چاله‌های نیمه خشک تالاب را نجات داده و به مناطق پرآب که تا فصل آبی آینده دارای آب بوده، منتقل کردند.
وی عواملی مانند وجود زهکش، عدم رعایت حقابه تالاب و تبخیر منابع آبی تالاب به علت گرمای هوا را از دلایل خشیکدگی قسمت هایی از تالاب در این فصل برشمرد و عنوان کرد: جوامع محلی نقش اساسی در حفظ تالاب گری بلمک و حیات وحش آن دارند. 
الشتری نژاد ادامه داد:  عمق تالاب گری بلمک زیاد نیست به همین دلیل هر ساله در فصل تابستان ما با این مشکل روبرو می‌شویم و ماهیان ریز موجود در تالاب در معرض مرگ قرار می‌گیرند.
وی تاکید کرد:مشکل تبخیر آب و خشک شدن در تالاب‌های فصلی وجود دارد و حق آبه تالاب‌ها ضروری است.
تالاب گری بلمک بزرگترین تالاب لرستان است. این تالاب در ۱۲ کیلومتری جنوب شهر پلدختر قرار دارد. این تالاب در گذشته ی نه چندان دور ۶۰۰ هکتار مساحت داشته است اما اکنون به دلیل حفر کانال در سر چشمه‌های آن و تغییر کاربری به اراضی کشاورزی و بی توجهی به ۱۴ هکتار رسیده‌است و رو به نابودی می‌باشد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان لرستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر لرستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAER79gyRIBxjXujBsw
آخرین خبر لرستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_today