ایسنا/ مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی گفت: تاکنون ۱۱۱  واحد پلاسما توسط بهبودیافتگان کرونا در خراسان‌جنوبی اهداء شده است که از این تعداد ۱۰۵ واحد توزیع شده است.

ابراهیم میری مقدم، مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی اظهار کرد: در سال گذشته ۱۴ هزار و ۷۹ نفر مراجعه کردند که از این تعداد ۱۰ هزار و ۲۱۴ نفر موفق به اهدا خون شدند که از این تعداد ۶۰۸ نفر از بانوان و۹۶۰۶ نفر نیز از آقایان بوده‌اند.
وی با بیان اینکه از تعداد افرادی که در سال گذشته موفق به اهدا خون شدند  ۲۷  نفر از اهدا کنندگان بار اول بوده‌اند، بیان کرد: از این تعداد ۱۰ هزار و ۱۸۷ نفر از اهدا کنندگان با سابقه و مستمر استان هستند.
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی تصریح کرد: همچنین در سال گذشته ۸۵ نفر موفق به اهدا پلاکت فرزیس شدند.
وی افزود: در این مدت ۱۶ هزار و ۳۰۳ واحد خون و فرآورده‌های خون به مراکز درمانی در استان ارسال شده است.
میری مقدم بیان کرد: همچنین در شش ماهه امسال ۱۲ هزار و ۹۲۹ نفر به مراکز اهدای خون مراجعه کردند که از این تعداد ۱۰ هزار و ۵۵۰ نفر موفق به اهدا خون شدند.
وی با بیان اینکه از این تعداد ۸۸۴ نفر از بانوان  و نیز  و ۹۶۶۶ نفر نیز از آقایان بودند، تصریح کرد: از این تعداد ۱۶۳۰ نفر از اهدا کنندگان بار اول و ۸۹۲۰ نفر از اهدا کنندگان با سابقه و مستمر استان هستند.
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه همچنین در این مدت ۱۳۷ نفر موفق به اهدا پلاکت فرزیس شدند، یادآور شد: در این مدت ۱۷ هزار و ۳۷۰ واحد خون و  فرآورده‌های خون به مراکز درمانی استان ارسال شدند .
میری مقدم با اشاره به امکان اخذ پلاسما از بیماران بهبودیافته کرونا در استان، افزود: افراد می‌توانند در طی یک سال ۴۸ بار اهدای پلاسما داشته باشند، افراد زیر ۶۰ سال و افرادی که شریط اهدای خون را داشته باشند می‌توانند پلاسما اهدا کنند.
وی خاطرنشان کرد: بانوانی که سابقه زایمان داشته باشند ممکن است که پلاسمای آن‌ها برای استفاده بیماران مبتلا به کرونا عوارض داشته باشد، اما پلاسمای این بانوان برای تولید دارو می‌تواند مناسب باشد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today