نماد آخرین خبر

درمان ۷۰ درصد بیماران کرونایی با پلاسمادرمانی در مشهد

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
درمان ۷۰ درصد بیماران کرونایی با پلاسمادرمانی در مشهد

باشگاه خبرنگاران/ عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: ۷۰ درصد مبتلايان به ويروس کرونا در مشهد با پلاسمادرماني، بهبودي کامل خود را بازيافتند.

محسن صديق‌شمسي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد اظهار کرد: ۷۰ درصد مبتلايان به ويروس کرونا در مشهد با پلاسمادرماني، بهبودي کامل خود را بازيافتند، در اين روش «پلاسما» که فرآورده حاصل از جداسازي پلاکت، گلبول‌هاي قرمز و سفيد از خون است و پس از جداسازي مورد استخراج قرار مي گيرد و مايعي حاوي "آنتي‌بادي ها، فاکتور‌هاي انعقادي و پروتئين‌هاي مهم" از آن به دست مي آيد.
وي افزود: پلاسماي حاصل از خون بيماران مبتلا به کرونا که بهبودي خود را بازيافته اند به خاطر فعاليت دستگاه ايمني بدن شان بر عليه ويروس کرونا حاوي آنتي‌بادي‌هايي است که اين ويروس را سرکوب کرده‌اند.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد ادامه داد: بر اين اساس، استفاده از پلاسماي خون افراد بهبود يافته از بيماري کرونا در قالب پلاسمادرماني نقشي موثر در درمان ديگر مبتلا به ويروس کرونا دارد.
صديق‌شمسي به نتايج اجراي طرح پلاسمادرماني بر روي مبتلايان به ويروس کرونا در مشهد اشاره و بيان کرد: اين طرح در بازه زماني ماه‌هاي فروردين تا خرداد امسال بر روي ۳۲ بيمار بدحال کرونا اجرا و نتايج درماني آن با وضعيت همين تعداد فرد مبتلا به ويروس کرونا که پلاسمادرماني نشده‌اند مقايسه شد.
وي تصريح کرد: اين اقدام علمي درماني نشان داد که پلاسمادرماني به طور چشمگيري بر بهبود وضعيت جسمي بيماران بدحالي که هنوز به مرحله نياز به دستگاه تنفس مصنوعي يا ونتيلاتور نرسيده‌اند مؤثر است.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد تاکيد کرد: با توجه به نتايج حاصل از پلاسمادرماني بر روي بيماران مبتلا به ويروس کرونا، از شهروندان بهبوديافته از بيماري کرونا درخواست مي‌شود چند هفته پس از بهبودي اقدام به اهداي پلاسماي خون خود کنند تا از آن براي درمان بيماران بدحال مبتلا به ويروس کرونا استفاده شود.
صديق‌شمسي اظهار کرد: پلاسماي افرادي که آن را اهدا مي‌کنند، به سرعت توسط کبدشان جايگزين مي‌شود بنابراين اهداي پلاسما هيچ گونه عارضه و پيامدي براي افراد اهداکننده ندارد.
وي افزود: زمان مطلوب براي اهداي پلاسما از سوي فرد بهبوديافته از ويروس کرونا چهار تا هشت هفته پس از بهبودي است. پس از اين دوره زماني سطح آنتي‌بادي اُفت کرده و کارايي پلاسما کاهش مي‌يابد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar