نماد آخرین خبر

گور تاریخی متعلق به دوره اشکانی در کردستان کشف شد

منبع
فارس
بروزرسانی
گور تاریخی متعلق به دوره اشکانی در کردستان کشف شد

فارس/ معاون ميراث فرهنگي استان کردستان گفت:‌ گور تاريخي در روستاي لنگريز کلاترزان در کردستان کشف شد.

صابر وفايي، معاون ميراث فرهنگي استان کردستان اظهار کرد: تيمي متشکل از هيات باستان شناسان اعزامي از وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي و با اخذ مجوز از پژوهشگاه وزارت مذکور، در محدوده سد در دست احداث ني‌آباد موفق به کشف گوري تاريخي شدند.
وي تصريح کرد:‌ در نتيجه گمانه‌زني آثار در معرض خطر واقع در محدوده سد در دست احداث ني‌آباد حد فاصل سنندج به شهرستان سروآباد و در محدوده ارضي روستاي لنگريز هياتي به سرپرستي دکتر شکوه خسروي موفق به کشف و کاوش گور تاريخي متعلق به دوره اشکاني شدند.
معاون ميراث فرهنگي استان کردستان خاطرنشان کرد: در سنت تدفين دوران اشکاني معمولا خمره‌ها نقش تابوت را ايفا مي‌کردند و در گور مکشوفه و به تبع فرهنگ دوره اشکانيان جسد در داخل دو خمره و به موازات هم به شيوه طاق باز يا درازکش قرار داده شده است.
وي تصريح کرد: با توجه به سرنيزه مکشوفه در زير دنده‌ها به نظر مي‌رسد جسد متعلق به شخصي بوده که بر اثر جراحت فوت شده باشد.
وفايي اظهار داشت: محققين باستان‌شناسي و ساير علوم ميان رشته‌اي در حال حاضر، تحقيق و مطالعه بر روي بقاياي اسکلت مکشوفه را آغاز و با اتمام مطالعه، نتيجه حاصله را در قالب گزارش و مقالات علمي منتشر خواهند نمود.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان کردستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرين خبر کردستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online