نماد آخرین خبر

ظرفیت ۱۲ درصد از مدارس قم در اختیار دانش‌آموزان اتباع است

منبع
ايرنا
بروزرسانی
ظرفیت ۱۲ درصد از مدارس قم در اختیار دانش‌آموزان اتباع است

ايرنا/ مديرکل نوسازي،‌ توسعه و تجهيز مدارس قم گفت: ۱۲ درصد فضاي آموزشي قم در اختيار دانش‌آموزان اتباع خارجي از کشورهاي مختلف قرار دارد.

محسن پورگليان مديرکل نوسازي،‌ توسعه و تجهيز مدارس قم افزود: ۱۲ درصد کل دانش‌آموزان اتباع خارجي مقيم ايران ساکن استان قم هستند که چهار برابر ميانگين کشور مي‌باشد.
به گفته وي، ۵۰۰ هزار دانش‌آموز اتباع در کشور تحصيل مي‌کنند که معادل ۰.۳ درصد دانش‌آموزان کشور است.
وي با اشاره به تحصيل ۳۵ هزار دانش‌آموز اتباع خارجي در قم، خاطرنشان کرد: از مجموع ۶۵۷ فضاي آموزشي موجود در استان قم، ظرفيت حدود ۸۰ مدرسه به دانش‌آموزان اتباع خارجي اختصاص يافته است.
پورگليان بيان کرد: تاکنون چهار مدرسه با مشارکت کميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان در استان قم ساخته‌شده است و دانش‌آموزان ايراني و اتباع با توجه به محل سکونت خود در اين مدارس تحصيل مي‌کنند.
وي اضافه کرد: دانش‌آموزان اتباع کشورهايي از جمله عراق و لبنان مدارس خاص خود را در سطح استان قم دارند و درصد کمي از اتباع اين کشورها در مدارس قم در حال تحصيل هستند.
در حال حاضر ۳۵ هزار دانش‌آموز اتباع خارجي از کشورهاي مختلف در مدارس دولتي و غيردولتي اين استان در حال تحصيل هستند که از اين تعداد ۲۰ هزار نفر در مقطع ابتدايي و مابقي در متوسطه اول، دوم و هنرستان مشغول به تحصيل هستند.
۷۰ درصد دانش‌آموزان اتباع ساکن در استان قم از کشور افغانستان،‌ ۱۵ درصد از کشور عراق و ۱۵ درصد نيز از ساير کشورها مي‌باشند؛ حدود ۱۳ درصد دانش‌آموزان اتباع سراسر کشور در استان تحصيل مي‌کنند و اين دانش‌آموزان ۱۵ درصد جمعيت دانش‌آموزي قم را شامل مي‌شوند.
۱۳ مدرسه در قالب ۲۲ واحد آموزشي مختص دانش‌آموزان اتباع کشورهاي لبنان، پاکستان،‌ هندوستان، ‌عراق، کويت و افغانستان است و آموزش‌ها با سيستم آموزشي همين کشورها ارائه مي‌شود.
در سال تحصيلي جديد تعداد دانش‌آموزان استان قم با افزايش هشت‌درصدي نسبت به سال تحصيلي گذشته به حدود ۲۷۰ هزار نفر در مقاطع مختلف رسيده است؛ ۶۷۰ فضاي فيزيکي و پنج هزار و ۸۰۰ کلاس درس آماده‌شده و تعداد کد فضاهاي آموزش‌وپرورش قم حدود يک هزار و ۳۰۰ واحد است.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان قم را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر قم در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP4X0C8J_Xh0Eh1Cg
آخرين خبر قم در اينستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday