نماد آخرین خبر

تهران در وضعیت کاملاً بحرانی؛ درخواست اعمال محدودیت‌های یک هفته‌ای

منبع
ايسنا
بروزرسانی
تهران در وضعیت کاملاً بحرانی؛ درخواست اعمال محدودیت‌های یک هفته‌ای

ايسنا/ رييس ستاد فرماندهي مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بيان اينکه شهر تهران در وضعيت کاملاً بحراني و پرخطر قرار دارد، گفت: براين اساس ستاد کروناي تهران به همراه استانداري تهران طي نامه‌اي به وزراي بهداشت و کشور، در خواست اعمال محدوديت‌هاي کرونايي براي استان تهران را تهيه و ارسال کرديم.

دکتر عليرضا زالي رييس ستاد فرماندهي مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در حاشيه مراسم رونمايي از کتاب «نوشدارويي پيش از مرگ سهراب» که در ستاد کروناي استان تهران برگزار شد در پاسخ به سوالي درباره واگذاري اختيار تعطيلي استانها به ستادهاي استاني کرونا، اظهار کرد: همانگونه که امروز در ستاد ملي مطرح شد، بلافاصله بعد از آن ستاد کروناي تهران به همراه استانداري تهران طي نامه‌اي به وزير بهداشت و وزير کشور، در خواست اعمال محدوديت‌هاي کرونايي براي استان تهران را تهيه و ارسال کرديم.
وي ادامه داد: آن چيزي که در  ستاد ملي مصوب شد، سقف و بازه زماني يک هفته‌اي براي محدوديت‌ها بوده که بر اين اساس ما نيز در بازه زماني يک هفته‌اي خواستار اعمال محدوديت‌ها در استان و شهر تهران هستيم و  طبيعتا در انتهاي هفته با تحليل آماري و اپيدميولوژيک بيماري در استان تهران، راجع به استمرار، ادامه و يا تعليق محدوديت‌ها اعمال نظر خواهيم کرد.

۸۰۰ بيمار بستري جديد در ۲۴ ساعت گذشته در تهران

زالي با بيان اينکه متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته تعداد بيماران جديد بستري در بيمارستان‌هاي تهران به ۸۰۰ نفر افزايش يافته است، گفت: از اين تعداد حدود ۱۲۵ نفر در بخش مراقبت‌هاي ويژه بستري شده‌اند. در واقع شرايط جديد بيماري در تهران کماکان به گونه‌اي است که وضعيت شهر تهران را در وضعيت کاملاً بحراني و پر خطر قرار داده است.
وي با بيان اينکه تا انتهاي هفته گذشته تقريباً هر روز شاهد شيب رو به تزايد آمار بيماري بوده‌ايم، گفت: در هفته فعلي و پيش رو نيز آمار بررسي خواهد شد و بر اساس وضعيت تهران تصميم‌گيري مي‌شود.

افزايش آمار فوتي ها در تهران

زالي با بيان اينکه از نظر فوتي نيز در هفته گذشته نسبت به هفته‌هاي قبل افزايش آمار داشتيم، گفت: اولين تغيير آماري تهران در حدود دو هفته قبل در ميزان بستري و سرپايي نشان داد شد و متاسفانه در انتهاي هفته گذشته در زمينه ميزان مبتلايان و بستري‌هاي نيازمند خدمات آي سي يو و ميزان موارد منجر به مرگ  با آماري بيشتر از هفته‌هاي قبل مواجه بوديم.

درخواست دورکاري کارمندان

وي با اشاره به ارايه درخواست استفاده از دورکاري در استان تهران، گفت: در رابطه با دورکاري به نظر مي‌رسد که در تهران مجدداً نيازمند اتخاذ اين روش هستيم، به گونه‌اي که بتوان از ظرفيت دورکاري استفاده بهينه کرد؛ چراکه اين روش در وهله اول باعث کاهش توليد سفر در کلانشهر تهران مي شود و از طرف ديگر باعث ارتقا و تقويت فرهنگ دولت الکترونيک مي‌شود.
وي با بيان اينکه شرايط سخت کرونايي مي‌تواند منجر به تحقق دولت الکترونيک و استفاده از مزاياي دورکاري بيش از گذشته شود، عنوان کرد: چندين سال از تصويب آيين‌نامه‌هاي دورکاري مي‌گذرد و در شرايط بحران فعلي موقعيتي ايجاد شده که بتوان با حرکت به سمت گسترش ديجيتال و خدمات الکترونيک، ميزان مراجعات مردم را به حداقل رساند.  طبيعتاً دورکاري مي‌تواند به عنوان روشي براي کاهش حضور مردم در دوران کرونا مورد توجه قرار گيرد. به عبارت ديگر  با افزايش خدمات الکترونيک در بخش‌هايي که خدمات گسترده‌اي به مردم داده مي‌شود، مي توان ضمن کمک به کاهش توليد سفر، نسبت به مقابله با اين بيماري اقدام کرد.
زالي ادامه داد: پيشنهاد مشخص ما به همه دستگاه‌هاي مستقر در تهران از جمله دستگاه‌هاي خدماتي، اداري و انتظامي که طي ارسال نامه اي درخواست شده، اين است که کليه خدمات خود را تا جاي ممکن به خدمات الکترونيک تبديل کنند. در همين راستا نمونه موفقي در نيروي انتظامي استان تهران به صورت پايلوت محقق شد که همان بحث شماره‌گذاري و رزرو وقت به صورت الکترونيک قبل از مراجعه بود.
رييس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران همچنين در رابطه با طرح ترافيک و امکان لغو آن گفت: يک تحليل سه هفته‌اي در اين رابطه انجام شد، ولي از آنجا که اعمال اين طرح با تقليل حضور کارمندان در تهران همزمان شد،  بنابراين خيلي قابل تحليل دقيق نبود، اما مشخصا در کاهش ميزان سفر و باز توزيع جمعيت استفاده کننده از وسايل حمل و نقل عمومي تاثير شگرفي نداشت. بنابراين به نظر مي‌رسد که بيشتر از طرح ترافيک ساير کارهايي که به خصوص در ساعات پيک بتواند باعث کاهش حضور افراد شود از جمله دورکاري کارمندان، موثرتر است.
زالي در خاتمه با اشاره به نقش رسانه‌ها در پاندمي کرونا، عنوان کرد: مهمترين مسئله در پاندمي‌ها استمرار  مراقبت‌هاي بهداشتي و عدم حضور در تجمعات غير ضروري و استفاده از ماسک به عنوان پروتکل ضروري از سوي مردم و شهروندان است که متاسفانه در عرصه جهاني و  از جمله کشور ما با فراز و فرودهايي در زمينه‌هاي رفتاري مردم روبرو هستيم. بنابراين لازم است که  رسانه‌ها مرتبا در زمينه وخامت و جدي بودن بيماري و به خصوص استفاده از شيوه‌نامه هاي بهداشتي به عنوان استراتژي و راهبرد  موفق اولويت پيشگيري بر درمان تاکيد کرده و به خصوص در زمينه افزايش سطح آگاهي، دانش و نگرش مردم به عنوان راهبردي حياتي براي کاهش آمار ابتلا اقدام کنند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان تهران را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرين خبر تهران در اينستاگرام :
https://instagram.com/online.tehran