نماد آخرین خبر

بیش از یک هزار هکتار عرصه طبیعی کردستان در آتش سوخت

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
بیش از یک هزار هکتار عرصه طبیعی کردستان در آتش سوخت

باشگاه خبرنگاران/ مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري کردستان گفت: امسال در ۱۴۷ فقره آتش‌سوزي عرصه‌هاي طبيعي استان، يک هزار و ۲۱۶ هکتار از جنگل‌ها و مراتع در آتش سوخت.

سعدي نقشبندي، مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري کردستان اظهار کرد: از اين ميزان ۲۶۵ هکتار آتش سوزي در جنگل‌هاي طبيعي، ۸۷۳ هکتار در مراتع و ۷۷ هکتار در اراضي جنگلي اين استان اتفاق افتاده است.
وي بيشترين آتش سوزي از لحاظ تعداد را مربوط به سنندج با ۴۰ فقره اعلام کرد و افزود: ۴۴ هکتار از عرصه‌هاي طبيعي که دچار آتش سوزي شد در بانه، ۳۰۶ هکتار در سنندج، ۷۰ هکتار در سقز، ۱۴۹ هکتار در مريوان، ۳۳۴ هکتار در کامياران، ۱۰۳ هکتار در بيجار، ۴۰ هکتار در قروه، ۹۷ هکتار در سروآباد، ۲۳ هکتار در دهگلان و ۴۶ هکتار در ديواندره بود.
نقشبندي اضافه کرد: گرماي زود هنگام و پوشش گياهي مناسب با توجه به پراکنش مطلوب بارندگي‌ها در سال زراعي گذشته باعث شد تا آتش سوزي مراتع و جنگل‌هاي استان امسال زودتر از سال گذشته آغاز شود.
مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري کردستان با بيان اينکه شروع آتش‌سوزي‌هاي امسال از ۹ خرداد ماه بود، يادآور شد: پارسال ۲۷۱ فقره آتش سوزي در عرصه‌هاي طبيعي استان رخ داد که طي آن ۲ هزار و ۶۵۵ هکتار در آتش سوخت.
وي به برنامه‌هاي اداره کل منابع طبيعي استان براي مقابله با آتش سوزي‌ها اشاره کرد و گفت: تيمي بندي گروه‌هاي اطفاي حريق در ۱۰ شهرستان انجام و کارکنان ادارات منابع طبيعي نيز به امکانات لازم اطفاي حريق مجهز شده‌اند.
نقشبندي به همکاري مطلوب و اعلام آمادگي انجمن‌هاي مردم نهاد و همياران طبيعت در مناطق جنگلي اشاره و تاکيد کرد: جلب همکاري دهياران، فرهنگسازي با استفاده از چهره‌هاي فرهنگي و تأثيرگذار استان و برگزاري دوره‌هاي ترويجي و آموزشي از جمله برنامه‌هاي اداره کل منابع طبيعي در سال جاري است.
مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري کردستان با بيان اينکه بيشترين آتش سوزي امسال در عرصه‌هاي طبيعي سنندج روي داده است، افزود: از مردم انتظار داريم تا از روشن کردن آتش در عرصه‌هاي طبيعي به منظور پخت و پز جدا خودداري کنند و هر گونه آتش سوزي را به سامانه ۱۵۰۴ اطلاع دهند.
وي يادآور شد: منابع طبيعي علاوه بر کارکرد‌هاي زيست محيطي، براي منابع آبي استان هم مهم است و در صورت خدشه به اين عرصه‌ها بايد منتظر صدمه‌هاي شديد به منابع آبي هم باشيم.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان کردستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرين خبر کردستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online