ايرنا/ دوران پرفراز و نشيب انقلاب اسلامي مملو از حماسه هايي همچون ۶ مهر ۱۳۵۹ است که سراسر ايثار، فداکاري و جانفشاني براي دفاع از کيان اسلامي بوده اند.

انقلاب اسلامي از همان روزهاي آغازين با کارشکني دشمنان و بدخواهان زيادي همراه بود. براي انقلاب نوپاي اسلامي و مردمي که فصل  آزادگي و استقلال واقعي را تازه تجربه مي کردند، جنگ تحميلي سبب برووز سختي هايي  شد اما به رغم اين سختي ها، مردم ايران اسلامي روزهايي پرعشق، ايثار و ماندگار را رقم زدند.
اگر چه دفاع مقدس براي انقلاب نوپاي اسلامي با سختي‌هاي فراوان همراه بود اما خلق حماسه‌هايي از جنس ۶ مهر ۱۳۵۹ توسط مردم، اين دوران را به عنوان سند افتخار ملت ايران اسلامي رقم زد.
شهرستان انديمشک در دوران جنگ تحميلي از موقعيت خاصي برخوردار بود. روزهاي ۴ آذر ۱۳۶۵ و شش مهر ۱۳۵۹ دو برگ زرين مقاومت و ايستادگي مردم انديمشک در برابر دشمن بعثي بود که از آنها به عنوان حماسه هاي مقاومت مردم اين ديار ياد مي شود. اگرچه هنوز در تقويم ملي کشور جاي اين دو حماسه خالي است اما در ۴ آذر مردم انديمشک زير طولاني‌ترين بمباران هوايي دشمن بعد از جنگ جهاني دوم استقامت و اعتقاد خود را نشان دادند.
مردم اين ديار در شش مهر ۱۳۵۹ با انهدام پل کرخه نقش مهمي در جلوگيري از تصرف خوزستان و زمين‌گير شدن منطقه و کشور ايفا کردند. پل فلزي نادري در کيلومتر ۲۰ جاده انديمشک دهلران و در شمال منطقه سرخه نادري و بر روي رودخانه کرخه قرار دارد که از اين پل  به عنوان به جسر نادري، پل کرخه، پاي پل و پل سرخه نادري ياد مي شود.
اين پل در گذشته مسير ارتباطي استان‌هاي خوزستان - ايلام و شهرهاي انديمشک به دهلران بوده است.
دشمن با برنامه ريزي براي نفوذ و تسخير خوزستان اقدام کرده بود که فداکاري و مقاومت ستودني مردم انديمشک در پل نادري اين شهرستان مانع موفقيت آنها شد.
سبزمراد صادقي از ايثارگران و راويان اين حماسه گفت: اين پل و شهرستان انديمشک، مهم‌ترين محور ارتباطي جاده‌اي و ريلي استان خوزستان با مرکز کشور بود که مقاومت بي نظير مردم انديشک در اين نقطه بسيار حائز اهميت است.
وي بيان کرد: ۱۷ روز دفاع جانانه مردم انديمشک و جوانان اين منطقه در پل نادري دشمن را با صدها تانک آماده، زمين‌گير کرد و اين مقاومت در ۶ مهر ۵۹ به اوج رسيد که با انهدام پل کرخه، دشمن در رسيدن به هدف شوم خود ناکام ماند.
وي تصريح کرد: دشمن متجاوز با هدف قطع ارتباط خوزستان با ساير استان ها، حرکت خود را در طول مسير دهلران به انديمشک و تصرف پل نادري و عبور از آن آغاز کرد و اين پل، محور اصلي هجوم لشکر ارتش عراق تعيين شد.
اين برادر شهيد که نقش محوري در انهدام پل کرخه داشت، اظهار داشت: مردم انديمشک در ۶ مهر بزرگترين درس مقاومت و فداکاري را به همگان آموختند و با دست خالي و عشق به کشور و انقلاب پاي ارزش هاي اسلام و انقلاب ماندند. 

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرين خبر خوزستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today