باشگاه خبرنگاران/ فوق تخصص بيماري‌هاي ريه گفت: علاج کرونا در دست مردم است و بايد خودشان از هرگونه مسافرت، تجمعات و دورهمي‌ها بپرهيزند.

دکتر مظفري، فوق تخصص بيماري‌هاي ريه درباره تغييرات ويروس کرونا در چندماه اخير گفت: برخي از مردم قم براي سومين بار هم به  بيماري کرونا مبتلا شدند.
او قدرت سرايت کرونا را بسيار بالا توصيف کرد و افزود: با اين وجود، مردم حساسيت خود را نسبت به اين ويروس خطرناک از دست داده اند.
فوق تخصص بيماري‌هاي ريه تصريح کرد: علاج و درمان اين بيماري در دست مردم است و بايد خودشان از هرگونه مسافرت، تجمعات و دورهمي‌ها بپرهيزند.
مظفري با اشاره به اين نکته که هيچ کس مخالف عزاداري و مراسم مذهبي نيست افزود: اين گونه مراسم  حتي پس از محرم و صفر، در ربيع الاول و ماه‌هاي پس از آن هم ادامه دارد، تنها و تنها مردم بايد حضور خود را به حداقل برسانند.
اين فوق تخصص بيماري‌هاي ريه، از وجود ۲۰۰ نوع ويروس تنفسي سخن گفت و افزود: آنفلوآنزا و کرونا از خطرناکترين اين ويروس هاست، اما قدرت کرونا ۱۰ برابرآنفلوآنزا است.
مظفري امکان ابتلاي هم زمان يک فرد به کرونا و آنفلوآنزا را در ماه‌هاي پيش رو رد کرد و گفت: تزريق واکسن آنفلوآنزا براي درمان کرونا موثر نيست، اما تا حدودي مي تواند در جلوگيري از بروزآنفلوآنزاي  شديد در افراد پرخطر مانند مادران باردار، افراد مسن و داراي بيماري‌هاي زمينه‌اي موثر باشد.
او تصريح کرد: همه مردم نبايد براي تزريق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند چراکه قطعا عوارضي براي آن‌ها خواهد داشت.
دکتر مظفري افزود: به علت آنکه خصلت اين بيماري هرسال تغيير مي‌کند واکسن آنفلوآنزا حداکثر مي تواند ۵۰ درصد موثر باشد در حالي که ماسک در جلوگيري از بروز آنفلوآنزا ۸۰ درصد موثر است.
دکتر حضوري معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي قم هم تصريح کرد: واکسن آنفلوآنزا پيشگيري کاملي از اين بيماري نمي‌کند با اين وجود تقاضاي واکسن براي استان داده شده است.
او گفت: در صورت تامين واکسن مورد نياز، داروخانه‌ها فورا نسبت به توزيع آن اقدام مي‌کنند.
دکتر محمودي رئيس مرکز بهداشت شهرستان قم قيمت واکسن آنفلوآنزا را ۴۰ هزار و ۲۰۰ تومان ذکر کرد و افزود: اولويت ما در توزيع واکسن، کادر درمان و افراد پرخطر هستند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان قم را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر قم در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP4X0C8J_Xh0Eh1Cg
آخرين خبر قم در اينستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday