مهر/ شیوع گسترده ویروس کرونا در استان کردستان همچنان ادامه دارد و به همین دلیل سه شهرستان سنندج، سقز و بیجار در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

در حالی که هشدارهای دانشگاه علوم پزشکی کردستان در خصوص روند رو به رشد شیوع ویروس کرونا در استان کردستان همچنان ادامه دارد که از روز گذشته سه شهرستان سنندج به سقز و بیجار در وضعیت قرمز شیوع این ویروس قرار گرفته‌اند.
شیوع مجدد ویروس کرونا در استان کردستان از روزهای پایانی شهریور ماه آغاز شده و بر اساس آمار روزانه اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان میزان شیوع این ویروس و همچنین شمار افراد بستری شده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان روز به روز افزایش می‌یابد.
دانشگاه علوم پزشکی کردستان از روزهای پایانی شهریورماه هشدارهای خود در خصوص عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی اقشار مختلف مردم را آغاز کرد و علیرغم هشدارهای دانشگاه‌علوم‌پزشکی متأسفانه پیک سوم کرونا وارد این استان شده و پیش‌بینی می‌شود که شرایط و وضعیت نگران‌کننده‌ای پیش روی استان کردستان باشد.
از ابتدای تیرماه تا روزهای پایانی شهریور و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی استان کردستان وارد وضعیت و شرایط سفید ویروس کرونا شد ولی متأسفانه با گذشت زمان بی تفاوتی در میان مسئولان و نوعی بی خیالی در بین مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی باعث شیوع مجدد این ویروس در استان شد روند رو به رشد شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان کردستان در حالی همچنان ادامه دارد.
آمارهای اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نشان می‌دهد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا طی روزهای گذشته در مقایسه با ۲۰ روز قبل شش برابر شده و متأسفانه این وضعیت در شمار افراد بستری افزایش بیشتری را نشان می‌دهد.
در حالی که در میانه‌های شهریور ماه حداکثر شمار افراد بستری شده در بیمارستان‌های استان کردستان به کمتر از ۴۵ نفر رسیده بود، که هم اکنون این میزان به نزدیک ۳۰۰ نفر افزایش پیدا کرده است.

وضعیت سه شهرستان کردستان قرمز شد
بر اساس اعلام مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان روند رو به رشد شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان کردستان در حالی همچنان ادامه دارد که از روز گذشته سه شهرستان سنندج، سقز و بیجار در وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند.
آرزو فلاحی ادامه داد: متأسفانه همزمان با قرمز شدن وضعیت این سه شهرستان استان کردستان، دیگر شهرستان‌های استان نیز شرایط و وضعیت خوبی را سپری نمی‌کنند و شمار زیادی از آنها در وضعیت نارنجی و نزدیک به قرمز قرار گرفته‌اند.
وی گفت: در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن کل استان کردستان در شرایط قرمز قرار می‌گیرد و ما روزهای بسیار سختی را در زمینه شمار افراد مبتلا و همچنین مرگ و میر بر اثر ابتلاء به ویروس کرونا در پیش خواهیم داشت.
در حالی که هشدارهای دانشگاه علوم پزشکی کردستان در خصوص وضعیت این استان برای مقابله با ویروس کرونا همچنان ادامه دارد، که از روز پنج شنبه ۱۰ مهر ماه محدودیت‌های جدیدی در استان کردستان اعمال شده و این محدودیت‌ها تا دو هفته آینده همچنان ادامه خواهد داشت.

بازگشت محدودیت‌های کرونایی به کردستان
محمد ابراهیم زارعی سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استاندار کردستان روز پنچ شنبه اعلام کرد: با توجه به روند افزایشی بیماری کووید ۱۹ برای پیشگیری شیوع بیشتر این بیماری کرونا و به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامت مردم این تعطیلی از ۱۰ تا ۲۴ مهرماه برای چهار دسته از مراکز اعمال می‌شود.
وی افزود: این مراکز در تمام شهرستان‌های استان شامل تالارهای پذیرایی، قلیان سراها، قهوه خانه‌ها، کافی شاپ‌ها و آرامستان‌ها است و همچنین فعالیت رستوران‌ها و غذاخوری‌ها نیز در این مدت صرفاً به صورت بیرون بر خواهد بود.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان در خصوص تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی در استان، ادامه داد: در این مورد هیچ تصمیمی گرفته نشده است.
زارعی یادآور شد: تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و ستاد استانی تابع تصمیمات آنها است.
وی بر استفاده از ماسک توسط پرسنل ادارات در محل کار تاکید کرد و گفت: فروشگاه‌های بزرگ سطح استان نیز موظف به در اختیار گذاشتن ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده به مراجعین خود هستند و سازمان صمت و اصناف نیز باید بر اجرای این امر نظارت کنند.
همزمان با افزایش بعضی از محدودیت‌های کرونایی در استان کردستان، بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد ائمه جمعه استان، از این هفته برگزاری هر گونه نماز جمعه در سه شهرستان سنندج، سقز و بیجار ممنوع خواهد بود و مساجد نیز طبق محدودیت‌های اعلام شده به صورت کامل تعطیل می‌شوند.

مدارس در کردستان فعلاً تعطیل نشده‌اند
هر چند که سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استاندار کردستان اعلام کرد که مدارس این استان به ویژه سه شهرستان سنندج، سقز و بیجار با وضعیت قرمز همچنان فعالیت دارند که بر اساس اعلام رسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم اکنون شماری از دانش آموزان و معلمان به صورت قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
فرزین رضاعی در این خصوص اظهار داشت: متأسفانه در شماری از مدارس ما ابتلای قطعی دانش آموزان و معلمان به ویروس کرونا گزارش شده است و به همین دلیل ما بر رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی به عنوان یک اولویت تاکید داریم.
هم اکنون تمامی مدارس در استان کردستان به صورت کامل فعالیت دارند و از این هفته حضور نوبتی دانش آموزان در مدرسه نیز لغو شده است و تمامی دانش آموزان در تمام روزهای هفته موظف به حضور در کلاس‌های درس هستند.
همزمان با ادامه فعالیت مدارس در استان کردستان، متأسفانه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک در بین اقشار مختلف مردم به شدت کاهش پیدا کرده و مردم زیادی در روزهای تعطیل وقت خود را در پارک‌ها و امکان تفریحی سپری می‌کنند.
روز گذشته تمامی پارک‌ها و حتی فضای سبز اطراف خیابان‌ها و معابر شهری در سنندج مملو از جمعیت بود و هر چند که روشنایی تمامی پارک‌های سنندج از ابتدای ورود ویروس کرونا خاموش شده است ولی مردم در تاریکی دور هم جمع شده و سفر صرف شام و پذیرایی را پهن کرده بودند.
تلاش در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین جدیت بیشتر مدیران و مسئولان از جمله اعضای ستاد مقابله با ویروس کرونا در راستای اتخاذ تصمیم‌های درست و به موقع برای مقابله با شیوع بیشتر این ویروس یکی از نیازهای لازم و ضروری در شرایط فعلی است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online