ایسنا/ فرماندار اردکان از برگزار نشدن آیین تاریخی تعزیه‌خوانی در روستای توت، در راستای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و با توجه به لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، خبر داد.

روستای توت در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر اردکان یزد واقع شده که به واسطه یک باور مذهبی سال‎‎هاست در آخرین روزهای ماه صفر میزبان خیل عظیمی از مردم عزادار از سرتاسر استان یزد و دیگر شهرهای کشور است.
«توت» که جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر را طی چند روز در دل خود جای می‌دهد، مکانی مورد احترام برای اهالی این منطقه است که با برگزاری مراسم تعزیه و آیین‌های مذهبی در سوگ امام حسین(ع) و اهل بیتش و همزمان با وفات پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا(ع)، آخرین روزهای ماه صفر را سیاه پوش و عزادار می‌شود.
بهروز شهابی زاد، فرماندار اردکان در این باره اظهار کرد: با ورود به فصل پاییز، میزان ابتلا نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورها رو به افزایش است  و عادی‌پنداری شرایط و کم‌شدن رعایت پروتکل‌ها از دلایل اصلی افزایش این آمار است.
وی با بیان این که رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی  مردم اردکان در ایام محرم مثال‌زدنی بود که نتیجه آن ثبات نسبی آمار مبتلایان به کروناست، تصریح کرد: خوشبختانه در شهریورماه مورد فوتی مبتلا به کرونا نداشته‌ایم ولی در همین راستا نظارت‌ها تشدید می‌شود.
شهابی‌زاد در ادامه خاطرنشان کرد: در راستای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و با توجه به لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، هیچ‌گونه مراسم عزاداری در ایام آخر ماه صفر در روستای توت برگزار نمی‌شود.
وی با بیان این که هرگونه ثبت‌نام برای اعزام زائران در اربعین حسینی به عراق  ممنوع است، اظهار کرد: دستورالعمل‌های کشوری برای عزاداری اربعین تدوین و ابلاغ می‌شود.
فرماندار اردکان با عنوان این مطلب که درصورت مشاهدۀ کوچک‌ترین علائمی در دانش‌آموزان کنترل‌های لازم صورت می‌گیرد، افزود: برگزاری آزمون‌های حضوری غیر کشوری در هر زمینه‌ای نیز تا پایان ماه صفر ممنوع است.


 
 

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان یزد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر یزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today