نماد آخرین خبر

گلایه جدی مردم حاشیه شهر یزد از کمبود امکانات

منبع
مهر
بروزرسانی
گلایه جدی مردم حاشیه شهر یزد از کمبود امکانات

مهر/ نماينده مردم يزد و اشکذر با بيان اينکه تامين منافع مردم اولويت اصلي در بررسي الحاق روستاهاي بخش مرکزي به شهر يزد باشد، گفت: مردم حاشيه شهر يزد از کمبود امکانات گلايه دارند.

محمدصالح جوکار، نماينده مردم يزد و اشکذر در مجلس در ديدار فرماندار يزد با اشاره به اينکه همه مسئولان بايد منافع مردم را در کارهايي که انجام مي‌دهند در نظر داشته باشند، اظهار داشت: الحاق روستاهاي بخش مرکزي به شهر يزد موضوعي است که بايد با نگاه دقيق و جامع انجام شود.
وي با تاکيد بر اينکه در اين زمينه بايد حتماً نظرات مردم مدنظر قرار گيرد، تصريح کرد: در ارتباط با الحاق حميديا به شهر يزد، افرادي به دنبال کلان شهر شدن يزد و افزايش اعتبارات بودند در حالي که اين اقدام هيچ تأثيري در کلان شهر شدن يزد نداشت.
رئيس کميسيون امور داخلي کشور و شوراهاي مجلس شوراي اسلامي افزود: بايد اين نگاه را داشته باشيم که اگر روستاهاي يزد به شهر يزد الحاق شوند آيا واقعاً زمينه خدمت رساني به آنها بيشتر مي‌شود و شهرداري قرار است خدمات مناسبي به آنها ارائه کند يا مثل برخي از نقاط فعلي شهر يزد از جمله محمودآباد، خيرآباد، منطقه اسکان و ديگر نقاط حاشيه‌اي شهر قرار است مشکلات عديده اي داشته باشند.
جوکار تاکيد کرد: اکنون اين مناطق گلايه‌هاي بسياري در ارتباط با عدم رسيدگي مناسب دارند و عملاً همه مي‌بينيم که افزايش حاشيه نشيني در شهر يزد مشکلات بسياري براي شهروندان به وجود آورده است.
وي ادامه داد: در اين زمينه توافقي صورت گرفته که نظرسنجي از مردم منطقه صورت گيرد که آيا اکثريت اين روستاها به دنبال الحاق به شهر يزد هستند يا اين تنها برنامه مسئولان است.
رئيس کميسيون امور داخلي کشور و شوراهاي مجلس افزود: اکنون شغل بسياري از مردم اين روستاها دامداري است اما زماني که به شهر الحاق شوند ديگر امکان دامداري در مناطق مسکوني را ندارند و اين موضوع براي آنها مشکلات زيادي را به دنبال دارد.
وي با بيان اينکه ادامه داد: نبايد در ارتباط با الحاق روستاها به شهر عجله کرد گفت: اکرميه و اکرم آباد الان به صورت کامل بافت شهري به خود گرفتند و بايد به صورت دقيق بررسي کرد که اگر واقعاً مشکلي براي مردم اين مناطق به وجود نمي‌آيد و خودشان هم تمايل به اين موضوع دارند، به شهر يزد الحاق شوند.
جوکار ادامه داد: در ارتباط با مابقي روستاها هم بايد کار تحقيقاتي و مطالعاتي دقيقي انجام شود چرا که به هيچ عنوان زمان براي آزمون و خطا وجود ندارد و نبايد به گونه‌اي عمل کنيم که مشکلات مردم بيشتر شود.
برخي روستاها خواستار الحاق به شهر يزد هستند
سيدمحمود رستگاري، فرماندار يزد هم در اين ديدار اظهار داشت: در ارتباط با چند روستايي که به شهر يزد متصل هستند، هميشه مباحث تداخل مرزي با شهر يزد وجود دارد و علاوه بر آن بافت عمده آنها هم شهري شده است.
وي با اشاره به اينکه شوراهاي اين مناطق درخواست‌هايي نوشتند که با توجه به مشکلات موجود آنها و عدم پاسخگويي امکانات لازم، درخواست الحاق به شهر يزد را دارند.
فرماندار يزد با بيان اينکه اين موضوع قطعاً داراي مزايا و معايبي است، گفت: يکي از دغدغه‌هاي موجود مربوط به اعتبارهايي است که اکنون در اختيار آنهاست ولي پس از الحاق به شهر ممکن است تحت تأثير قرار گيرند.
رستگاري گفت: در اين زمينه در نهايت به اين جمع بندي رسيديم که در صورت امکان، اين روستاها به شهر يزد الحاق شده و يک منطقه اختصاصي براي آنها در شهر يزد ايجاد شود.
وي تصريح کرد: در اين زمينه نکته بسيار مهمي وجود دارد که حتماً منطقه اختصاصي براي آنها در نظر گرفته شود وگرنه نمي‌توان انتظار داشت که الحاق اين روستاها به يکي از مناطق فعلي شهرداري براي آنها مناسب باشد.
فرماندار يزد گفت: در ديدار با آيت الله مدرسي امام جمعه بخش مرکزي يزد و اين روستاها هم توضيحات لازم ارائه شد و وي تاکيد کرد که الحاق يا عدم الحاق روستاهاي مطرح شده به شهر يزد بايد زمينه بهبود وضعيت براي مردم و خدمات رساني به آنها را فراهم کند.
رستگاري با تاکيد بر اينکه هيچ گونه عجله‌اي براي انجام اين کار بدون کار مطالعاتي دقيق نداريم گفت: قطعاً اگر اين اقدام انجام شود و پس از آن متوجه شويم که اشتباه کرديم، بازگرداندن آن خيلي سخت است ولي زمان هميشه براي الحاق آن به شهر وجود دارد.

 

 

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان يزد را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر يزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرين خبر يزد در اينستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today