نماد آخرین خبر

ورود کاروان‌های پیاده به مشهد منتفی است

منبع
ايسنا
بروزرسانی
ورود کاروان‌های پیاده به مشهد منتفی است

ايسنا/ سخنگوي جمعيت خدمت‌گزاران زائران پياده امام رضا(ع) گفت: امسال با توجه به محدوديت‌هايي که ستاد ملي کرونا اعلام کرده و تصميماتي که معاونت زيارت استان گرفته، ورود کاروان‌هاي پياده به مشهد براي دهه آخر صفر منتفي است و امسال کارواني در سايت ما نيز ثبت‌نام نکرده است. 

حسين رضايي، سخنگوي جمعيت خدمت‌گزاران زائران پياده امام رضا(ع) اظهار کرد: اين در صورتي است که ثبت‌نام‌ها هميشه از اول محرم در سايت انجام مي‌شد و پس از تکميل، مديران کاروان‌ها براي هماهنگي و برنامه‌ريزي سفر در دهه آخر صفر براي برگزاري همايشي در اين زمينه به مشهد دعوت مي‌شدند.
وي افزود: امسال هم تلاشي صورت گرفت که اين کار انجام شود و اتفاقات تازه‌اي رخ دهد، اما در راستاي مخالفت ستاد ملي کرونا، ارائه خدمات جاده‌اي و شهري با ممنوعيت روبه‌رو شد و در حال حاضر برقراري مجدد ارائه اين خدمات مستلزم دستور ستاد ملي کرونا و تصميمات مسئولان امر در اين زمينه است.
سخنگوي جمعيت خدمت‌گزاران زائران پياده امام رضا(ع) ادامه داد: در همين راستا ما دستورات و تصميمات ستاد را به کاروان‌ها و ايستگاه‌هاي صلواتي منتقل و ابلاغ کرده‌ايم، اما در صورتي که دستور ستاد ملي کرونا در اين زمينه تغيير کند، ما آمادگي داريم خط خدمت‌رساني به زائران پياده را در کمترين زمان ممکن فعال کنيم.
رضايي خاطرنشان کرد: با توجه به سابقه ۱۹ ساله ارائه خدمات به زائران، امسال نيز بسته خدمت به زائران آماده بود، اما با ممنوعيت ورود کاروان‌ها به مشهد براي دهه آخر صفر، ثبت نامي انجام نشد. در هر حال حاضر براي ارائه خدمات به زائران در مشهد اقدامي صورت نخواهد گرفت.
وي يادآور شد: سال‌هاي گذشته ۲۲ نوع خدمت در مسير‌هاي منتهي به مشهد و ايستگاه‌هاي صلواتي به زائران با کمک نيرو‌هاي دولتي و مردمي ارائه مي‌شد که امسال با توجه به شرايط پيش آمده، اين کمک‌ها در حوزه‌هاي ديگر معطوف شده است. ارائه خدمات براي زائران پياده در مشهد با دشواري همراه خواهد بود؛ به همين دليل توصيه شده حرکتي صورت نگيرد و کاروان‌ها به مشهد سفر نکنند.
سخنگوي جمعيت خدمت‌گزاران زائران پياده امام رضا(ع) اضافه کرد: البته ما نيز اميدواريم که تا آخر صفر شرايط کمي بهتر شود تا بتوان به زائرين خدمت‌رساني کرد. البته ايستگاه‌هاي صلواتي در سطح شهر مشهد آمادگي ارائه خدمات در آن ايام را دارند که فعاليت آن‌ها منوط به دستور ستاد ملي کروناست.
رضايي تصريح کرد: منظور از آمادگي پذيرش زائران اين است که جمعيت خدمت‌گزاران زائران پياده مي‌توانست امسال پذيراي تعداد کمتري زائر نسبت به سال‌هاي گذشته باشد و از مديران کاروان‌ها بخواهد افراد کمتري را براي پياده‌روي اين ايام ثبت نام و با خود همراه کنند و يا زمان حضور و حرکت‌شان در مسير‌ها را کوتاه کنند.
وي در خصوص برنامه‌هاي پيشنهادي اين جمعيت براي برگزاري پياده‌روي زائران گفت: با توجه به اينکه هر سال از شهر‌هاي شمالي و قم زائر پياده داشته‌ايم، برنامه‌ريزي کرده بوديم که اگر ستاد ملي کرونا مجوز‌هاي لازم را صادر کند، کاروان‌ها در محور‌هاي ۳۰ کيلومتري مشهد در مدت زمان کوتاه‌تري به حرکت درآيند. همچنين امکان توزيع ماسک و بسته‌هاي مختلف بهداشتي را براي ارائه در مسير به زائران فراهم کرده بوديم، اما چون موضوع عزيمت کاروان‌ها به صورت پياده ممنوع شد، ما نيز از برنامه‌ريزي در اين زمينه صرف نظر کرديم.
سخنگوي جمعيت خدمت‌گزاران زائران پياده امام رضا(ع) ادامه داد: در نهايت ما مديران کاروان‌ها را براي ممانعت از سفر به مشهد توجيه کرده‌ايم و در تلاش هستيم سفر کاروان‌ها به مشهد را کنترل کنيم، به هر حال وظيفه داريم از دستورات صادر شده در اين زمينه تبعيت کنيم تا اتفاقات ناخوشايندتري رخ ندهد، مردم نيز بايد اجازه دهند امسال از اين بيماري عبور کنيم تا در سال‌هاي بعد بتوان با توان بيشتر براي ارائه خدمات به زائران آماده شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar