نماد آخرین خبر

کپسول گاز مایع در سراسر استان تهران نایاب شد

منبع
همشهري آنلاين
بروزرسانی
کپسول گاز مایع در سراسر استان تهران نایاب شد

همشهري آنلاين/ مدتي است تأمين گاز مايع در استان تهران براي روستاييان و مردم به دغدغه‌اي اساسي تبديل شده و هيچکس مسئوليت اين مشکل را بر عهده نمي‌گيرد.

کمبود گاز مايع در استان تهران مربوط به ديروز و امروز نيست، از زمستان سال ۹۸ کپسول گاز مايع به دُري گرانبها و ناياب تبديل شده و سيستم توزيع توان پاسخگويي به نياز مردم و جمعيت چند ميليوني مردم استان را ندارد. در فصل گرما تأمين اين کپسول تا حدودي ساده‌تر شده بود، ولي حالا با رو به سردي گذاشتن هوا باز هم شاهد صف‌هاي طولاني براي تهيه کپسول گاز هستيم که در نهايت به بسياري از افراد حاضر در صف کپسول نمي‌رسد.
يک شهروند رودهني که براي خريد کپسول گاز مايع به دماوند آمده بود گفت: کپسول گاز پيدا نمي‌شود و اگر هم بتوانيم، به سختي آن را پيدا کنيم، يک کپسول پرسي گاز ۱۰۰ هزار تومان قيمت دارد، وقتي گاز نيست، براي پخت و پز و گرمايش منازل از چه گازي استفاده کنيم.
يک شهروند ساکن دماوند هم در خصوص کمبود کپسول گاز مايع در اين شهرستان اظهار کرد: تقريباً دو ماه است که در منطقه دماوند، «جابان»، «سربندان» و «سعيدآباد» کپسول گاز ناياب شده است، ابتدا قيمت ۸ هزار تومان بود، بعد به ۱۰ و ۱۲ هزار تومان رسيد، سپس به ۱۵ هزار تومان رسيد و پس از آن ناياب شد و قيمت به ۴۵ هزار تومان رسيد و در حال حاضر اگر کپسول گاز با ۵۰ هزار تومان هم بخواهيم بخريم، پيدا نمي‌شود.
رئيس اتاق اصناف دمارند اما از نظارت مستمر بر واحدهاي توزيع گاز مايع در دماوند خبر داد و گفت: در گشت‌هاي بازرسي قرار شد، کليه نمايندگان ليست توزيع تهيه  و کد ملي و موبايل مشتريان را ثبت کنند. رضا ميرزا کريمي همچنين از شهروندان خواست هرگونه تخلف در توزيع کپسول گاز مايع را به شماره‌هاي ۱۲۴ و يا ۷۶۳۱۹۲۹۲ اطلاع رساني کنند.

کاهش سهميه گاز مايع در دماوند
يزدي، رئيس بخش توزيع گاز مايع در دماوند هم اظهار کرد : از برج پنجم به اين طرف سهميه گاز بوتان در دماوند را کم کرده و از ۳۰۰ تُن به ۱۳۸ تُن در ماه کاهش داده‌اند و به همين دليل کمبود گاز ايجاد مي‌شود، چرا که عرضه و تقاضا توازن ندارد، اما قيمت افزايش پيدا نکرده است و به قيمت مصوب ۹۷۰۰ توماني عرضه مي‌شود، اما بيرون هر کپسول گاز را ممکن است ۵۰ هزار تومان هم بدهند.

صف‌هاي طولاني و نبود کپسول گاز مايع در شهريار
اما مشکلات کمبود کپسول گاز مايع تنها مختص دماوند نيست، بلکه در غرب تهران و شهريار نيز همين مشکلات وجود دارد، يکي از شهروندان شهرياري که از نبود کپسول گاز به تنگ آمده بود، گفت: رحم و مروت هم چيز خوبي است، مردم تحت فشار هستند و نبايد بيش از اين اذيت شوند.
وي افزود: من نوعي که نان و رزق زن و بچه ام را با مسافرکشي به دست مي آورم، چرا بايد يک روز براي دريافت کپسول گاز در صف باشم، من در سن ۷۴ سالگي مجبورم براي کسب درآمد خانواده ام کار کنم و اکنون به دليل کمبود کپسول گاز از ساعت ۵ صبح در صف تهيه کپسول هستم، چاره‌اي ندارم، گاز نباشد، لنگ مي‌شوم.
شهروند ديگري اظهار کرد: از ۸ صبح در صف گاز مايع هستم و اکنون ساعت ۶:۳۰ بعد از ظهر است و هنوز هم نوبتمان نشده و افراد بسياري جلوي ما هستند.
وي با بيان اينکه در منطقه ما گازکشي نيست، افزود: مجبوريم براي پخت و پز از کپسول استفاده کنيم و تازه اکنون روزهاي خوش ماست، اگر هوا سرد شود، هر ۲ روز يک کپسول گاز مصرف مي‌کنيم و اگر نباشد، مشکل در گرمايش خانه داريم.

عمده مصرف گاز در رباط کريم و بهارستان در خودروهاست
رباط کريم و بهارستان در جنوب غربي تهران نيز با کمبود کپسول گاز دست و پنجه نرم مي‌کنند، مدير فرآورده‌هاي نفتي منطقه رباط‌کريم و بهارستان اظهار کرد: عمده مصرف سهميه گاز مايع رباط‌کريم و بهارستان براي سوخت خودروهايي است که به صورت غيراستاندارد از سيلندر گاز مايع استفاده مي‌کنند.
انور ايماني افزود: دو تصميم جدي در دستور کار قرار داديم، بر همين اساس قرار است تعداد زيادي از جايگاه‌هاي عرضه گاز مايع در رباط‌کريم و بهارستان که به‌صورت غيرقانوني فعاليت مي‌کنند، با کمک پليس اماکن جمع‌آوري شود.
وي گفت: در اقدام بعدي طرح توزيع الکترونيکي گاز مايع با استفاده از کارت‌هاي بانکي در سطح منطقه رباط‌کريم و بهارستان اجرا شود که مقدمات آن در حال فراهم شدن است.

نقص فني و انجام عمليات تعمير علت کمبود کپسول گاز در پاکدشت
در شرق و جنوب شرق استان تهران نيز مردم از نبود کپسول گاز مايع دلخور و گلايه‌مندند، اما در اين منطقه توضيحات فرماندار پاکدشت، در خصوص علت کمبود کپسول گاز مايع اما تخصصي‌تر بود، وي در اين خصوص گفت: به دليل بروز نقص فني و انجام عمليات اورهال سازي در واحد توليد گاز مايع پالايشگاه، محدوديت‌هايي در توليد گاز مايع به وجود آمده است که به محض انجام عمليات اورهال و رفع نقص فني، وضعيت به حالت عادي باز خواهد گشت.
هادي تمهيدي اضافه کرد: در حال حاضر و با توجه به کاهش سهميه شهرستان‌ها در تخصيص کپسول گاز مايع، به اداره صنعت و معدن تاکيد شده است با نظارت کامل بر عملکرد عاملين توزيع کپسول، ترتيبي اتخاذ کند تا سيلندرهاي گاز مايع در مناطق مسکوني فاقد گاز شهري توزيع شود.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان تهران را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرين خبر تهران در اينستاگرام :
https://instagram.com/online.tehran