نماد آخرین خبر

ونیتلاتور ساخت پژوهشگران مشهدی؛ برنده مدال طلا جشنواره لندن

منبع
صدا و سيما
بروزرسانی
ونیتلاتور ساخت پژوهشگران مشهدی؛ برنده مدال طلا جشنواره لندن

صدا و سيما/ دستگاه ونيتلاتور ساخت پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکي مشهد، برنده مدال طلا جشنواره بين المللي نوآوري و صنعت ۲۰۲۰ لندن شد.

پس از شيوع بيماري کرونا و نيازمندي بيشتر به دستگاه ونتيلاتور براي کمک به تنفس در بيماران بدحال کرونا، نخبگان يک شرکت دانش بنيان به همراه جمعي از اساتيد دانشگاه علوم پزشکي مشهد اقدام به ساخت ونتيلاتور کردند که اين دستگاه در جشنواره بين المللي نوآوري و صنعت 2020 در لندن توانست مدال طلا را کسب کند.
مدير گروه بيهوشي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه ونتيلاتور ventilator يا دستگاه تهويه مکانيکى وسيله‌اى پيچيده با فناوري بالاست که در بيمارانى که به هر دليلى دچار نارسايى تنفس شده اند، کاربرد دارد، افزود: نياز به اين دستگاه حياتي در دوره مبارزه با بحران کرونا بيش از پيش احساس شد، ليکن هيچ کشوري پيش‌بيني هجوم اين تعداد بالاي بيماران مبتلا به نارسايى حاد تنفسى و به تبع آن نياز به ونتيلاتور را نکرده بود.
غروي فرد خاطرنشان کرد: ونتيلاتور دستگاه پيچيده‌اي بوده که به اين راحتي و با سرعت بالا در هيچ کجاي جهان قابل توليد نيست، اما توليد نوعى ساده از آن با همکاري شرکت مهراب فناور در دستور کار قرار گرفت تا در صورت بحران شديد پاسخگوى بيماران بدحال باشيم.
وي اضافه کرد: اين کار در مدت زمان يک ماه صورت پذيرفت که 15روز آن صرف بحث‌هاى تئورى و تحقيقاتى و 15روز صرف کار اجرايي کادر فنى و عملياتى شرکت مهراب فناور در واحد توسعه و تحقيق دانشگاه بود.
مديرگروه بيهوشي دانشگاه علوم پزشکي مشهد تصريح کرد: اين دانشگاه يکي از برترين عملکردهاي کشور را در بحث توليد تجهيزات پزشکي موردنياز از جمله ونتيلاتور داشته است.
غروي فرد با اشاره به اينکه در ساخت اين ونتيلاتور از جديدترين تکنولوژي‌هاي روز دنيا استفاده شده است گفت: آزمايش‌هاي باليني اين دستگاه در بيمارستان امام رضا(ع) مشهد با موفقيت پشت سر گذاشته و تاکنون 400 دستگاه توسط اين تيم توليد شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar