نماد آخرین خبر

احتمال تمدید تعطیلی در تهران

منبع
رکنا
بروزرسانی
احتمال تمدید تعطیلی در تهران

رکنا/ مديرکل بحران استان تهران گفت: ستاد ملي مقابله با کرونا با يک هفته اعمال محدوديت موافقت کرده و احتمال اينکه يک هفته ديگر هم اين تعطيلات تمديد شود زياد است.

ناهيد خداکرمي رياست کميته سلامت شوراي شهر تهران و منصور درجاتي مديرکل بحران استان تهران با حضور در راديو گفت و گو با موضوع کرونا درباره افزايش شيوع کرونا صحبت کردند.
ناهيد خداکرمي با بيان اينکه شوراي شهر به تنهايي تصميم گيرنده براي وضعيت شهر تهران در مقابله با کرونا نيست، در عين حال گفت: شوراي شهر يکي از سازمان‌ها و نهادهايي است که در اين زمينه فعال است. دوم اسفند زماني که اعلام شد اپيدمي وارد ايران شده است پيشنهاد داديم تا ايران قرنطينه نسبي شود و مبادي ورودي و خروجي کنترل شود.
وي جان افراد را مهمتر از اقتصاد دانست و اظهار کرد: امروز کشوري هستيم که علاوه بر اينکه داريم با کرونا مي‌جنگيم و يک جنگ فرسايشي شده است، شرايط خاص اقتصادي هم حاکم است و همه مي‌دانيم اقتصاد کشور محوريت و اولويت ما است و خيلي مهم است اما مهمتر از جان انسان‌ها نيست.
رئيس کميته سلامت شوراي شهر تهران متذکر شد: کنترل قطره چکاني‌مان باعث شده که هم از نظر اقتصادي داريم ضربه بيشتري مي‌خوريم و هم جان‌هاي زيادي را داريم از دست مي‌دهيم. بنابراين تأکيدي که روز يکشنبه داشته‌ام اين بود که يک هفته هيچ دردي را براي ما دوا نمي‌کند و بهتر است اصلاً نباشد. اگر بخواهيم کنترل مجدد براي مهار بيماري کرونا داشته باشيم حداقل دو هفته تعطيلي لازم است.
وي با تاکيد بر لزوم حساس کردن مردم نسبت به اين مسئله از همه جهات، گفت: متأسفانه ما مقداري دچار خوش خيالي شديم به خصوص در اوايل ارديبهشت و اوايل مرداد ماه که اعلام بازگشايي خيلي از مراکز را کرديم و اين دارد تبعاتش را نشان مي‌دهد.
خداکرمي با بيان اينکه کرونا مانند دومينو است، تصريح کرد: يعني اگر امروز در جايي سربسته ۱۰۰ نفر تجمع کنند و يک نفر آلوده باشد همان يک نفر مي‌تواند ۱۰۰ نفر ديگر را آلوده کند و بعد آن‌ها همين طور و موجي ايجاد مي‌شود که امروز شاهد آن هستيم.
وي اظهار کرد: ديروز در بهشت زهرا ۱۱۵ نفر مشکوک به کرونا يا با تشخيص قطعي کرونا دفن شدند و ما مي‌دانيم که ميزان منفي تست کرونا ممکن است کاذب باشد. بنابراين وضعيت طوري است که بايد همه‌مان دست به دست هم بدهيم و دور يک ميز بنشينيم و يک اقدام عاجل انجام دهيم.
رئيس کميته سلامت شوراي شهر تهران در خصوص تأثير اعمال محدوديت‌هاي ترافيکي و استفاده از حمل و نقل عمومي در روند کاهش و يا افزايش ابتلاء به کرونا عنوان کرد: اين ويروس قطعاً از راه هوا عمده انتقالش است و ماندگاري در يک فضاي سربسته به مدت ۱۵ دقيقه بيشتر مي‌تواند مؤثر باشد.
وي افزود: در تهران مطالعه‌اي انجام داديم و افرادي که مبتلا به کرونا شدند حدود ۵. ۲ تا ۳ درصدشان از حمل و نقل عمومي و مترو استفاده کرده بودند اما حضور در مهماني‌ها، مراسم و مطب‌ها و درمانگاه‌ها و بيمارستان‌ها بيشترين عامل ابتلاء بود. اين آمار به طور رسمي در سطح شورا اعلام خواهد شد. در واقع وسايل حمل و نقل عمومي به اين شکل در روند شيوع کرونا نقش زيادي ندارند.
در ادامه منصور درجاتي با اشاره به افزايش شيوع کرونا در تهران گفت: براي محدوديت در سطح استان دو هفته تعطيلي را ستاد بحران استان نيز قائل است اما از آنجايي که تصميم‌هاي پايتخت را ستاد ملي مي‌گيرد به همين خاطر تصميم فرا استاني و ملي است.
وي اظهار کرد: در حال حاضر با يک هفته تعطيلي موافقت شده و احتمال اينکه دو هفته را هم قبول کنند تا پايان هفته مشخص مي‌شود و احتمال اين موضوع زياد است.
مديرکل بحران استان تهران با اشاره به تغيير آمار مبتلايان در سرتاسر کشور بيان کرد: مسافرت‌هاي غير ضرور و تجمع‌ها، اين خسارات را به بار آورده است. پيشنهاد استان به ستاد ملي اين بوده که محدوديت‌هايمان را همانند نوروز کنيم و از مبادي ورودي و خروجي کنترل‌ها را انجام دهيم و به حالت قرنطينه در بياوريم ولي ستاد ملي فراتر از استان نگاه مي‌کند و ما هم تبعيت مي‌کنيم.
وي با اشاره به ميزان فوتي‌ها در سطح استان تهران گفت: تعداد فوتي‌ها در سطح کشور و در سطح استان بالا و پايين مي‌شود و متأسفانه ما به جهت اينکه قريب به ۴. ۱۷ درصد از جمعيت کشور را در تهران که ۱,۳ درصد مساحت کشور است جا داديم، طبيعي است که از اين تعداد فوتي که همه روزه وزارت بهداشت در رسانه ملي در کل کشور اعلام مي‌کند بخش اعظمش براي استان تهران باشد.
درجاتي در رابطه با تمهيدات براي قرنطينه اظهار کرد: تاکنون به اين تصميم که قطعاً قرنطينه کنيم نرسيديم ولي اگر شرايط ادامه پيدا کند قطعاً مسئولين به اين نقطه مي‌رسند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان تهران را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرين خبر تهران در اينستاگرام :
https://instagram.com/online.tehran