نماد آخرین خبر

رنج دوران در جاده «سرگچ» دیشموک؛ «سد بالیاب» کمین‌گاه محرومیت‌ها

منبع
فارس
بروزرسانی

فارس/ مردم ساکن روستاي سرگچ هم اکنون با گذشت بيش از ۴۰ سال از عمر نظام پربرکت اسلامي منتظر توجه مسوولان و ايجاد زيرساخت‌هاي ابتدايي هستند.

روستاي سرگچ از مناطق دور افتاده و محروم ديشموک و داراي بيش از 300 نفر جمعيت و در فاصله 20 کيلومتري از شهر ديشموک واقع است.
مردم ساکن روستاي سرگچ به شغل کشاورزي و دامپروري مشغول بوده ولي نبود برنامه مدون و مناسب در حوزه کشاورزي و دامداري از سوي متوليان، مسير توسعه و پيشرفت را کاملا کند کرده و بلکه حتي مردم از درآمد لازم و کافي براي امرار معاش معمولي خانواده ناتوان هستند.
در کنار اين همه محروميت بدتر از همه اينکه مردم اين روستا سالهاست از نبود راه ارتباطي مناسب رنج برده و در انتظار توجه ويژه مسوولان هستند.
بدون شک راه ارتباطي و تسهيل آن جهت تردد يکي از اساسي ترين محورها جهت توسعه و پيشرفت هرمنطقه و به دنبال آن کسب درآمد و حتي جلوگيري از مهاجرت خواهد بود.
مردم روستاي سرگچ همواره از نبود راه ارتباطي رنج برده و معتقدند مسوولان در اين جهت، سهل انگاري کرده، چرا که تسهيل راه ارتباطي و درپي آن؛ فراهم شدن‌ امکانات لازم جهت پرورش دام و توسعه بخش کشاورزي مي‌تواند باعث ايجاد شغل، کسب درآمد و تحول اقتصادي مناطق روستايي شود.
رودخانه‌اي که از ميان روستاي سرگچ مي‌گذرد يک پتانسيل خوب بوده و اين ظرفيت باعث شد تا احداث يک سد در اين منطقه  اجرايي شود و طي سالهاي اخير سرگچ تحت شعاع مسئله سدي به نام" بالياب" قرار بگيرد.
حجت الاسلام بزرگواري نماينده اسبق و سردار هاشمي پور نماينده سابق مردم در مجلس شوراي اسلامي بارها از احداث سد بالياب سخن گفته و فعال شدن پروژه سد بالياب را دليلي براي خدمات نرساندن اعلام‌ کردند.
به هر حال تاکنون نه سد بالياب را سرانجامي است؛ و نه فکري به حال راه ارتباطي مردم مي شود!!؛ بلکه در سايه‌ بي‌توجهي مسوولان، مردم همچنان رنج دوران مي برند.
شهيد فرج الله پرچي اولين شهيد بخش ديشموک از اهالي روستاي سرگچ بوده و گلزار مطهر شهيد در روستا، واقع است.
يکي از اهالي روستاي سرگچ به خبرنگار فارس گفت: مردم ساکن روستاي سرگچ هم اکنون با گذشت بيش از ۴۰ سال از نظام پربرکت انقلاب اسلامي، منتظر توجه مسوولان هستند که در روستاي سرگچ يک تحول اساسي شود؛ مسوولان نگاه ويژه کنند و براي راه ارتباطي روستاي سرگچ تدبيري بيانديشيند و يا سد بالياب را احداث و در واقع براي مردم روستاي سرگچ تعيين تکليف کنند.
نصيري افزود: اگر‌ برنامه‌اي براي احداث سد بالياب است، مردم را اميدوار کنند؛ و در غير اينصورت مشکل راه ارتباطي را مرتفع و درد و رنج و سختي ناشي از اين مشکل عظيم را آلامي بر دل پردرد مردم اين منطقه بخشند‌.
وي تصريح کرد: اين روستا اولين شهيد را تقديم نظام و انقلاب کرده و هميشه پاي نظام و انقلاب بوده و هستند، اما مردم از مشکلاتي رنج مي‌برند مثلا  از نبود راه ارتباطي مناسب و نبود پل بر روي رودخانه اين روستا؛ که به اساسي ترين معضل مردم ‌تبديل شده که همچنان لاينحل هستند.
اهالي روستاي سرگچ‌ خواستار توجه مسوولان شده و اظهار کردند: براي مشکلات حوزه راه ارتباطي تدبير اساسي شود.
يکي ديگر از اهالي ساکن روستاي سرگچ ديشموک با اشاره به اينکه مشکلات زيادي در حوزه راه، آب و برق و ‌... داريم، گفت: فريادرسي نداريم و توجهي صورت نمي‌گيرد و تنها خالي کردن خودمان از غصه نخوردن راز در ميان گذاشتن دردها با رسانه‌ است.
بايد همچنان منتظر ماند و ديد تا چه زماني براي سرگچ تعيين تکليف خواهد شد،که مردم اين منطقه از يک راه ارتباطي مناسب برخوردار شوند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان کهگيلويه و بويراحمد را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر کهگيلويه و بويراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA
آخرين خبر کهگيلويه و بويراحمد در اينستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today