نماد آخرین خبر

فروش خانه‌های شاخص اهواز یکی پس از دیگری؛ احمد محمود هم بی‌خانه شد

منبع
اعتماد
بروزرسانی
فروش خانه‌های شاخص اهواز یکی پس از دیگری؛ احمد محمود هم بی‌خانه شد

اعتماد/ ماجراي فروش و تخريب خانه هاي تاريخي و شاخص اهواز اتفاق جديدي نيست. از تخريب قصر شيخ خزعل گرفته تا فروش سراي عجم يا سله و دادرس و... از بي توجهي به خانه شيخ نبهان اول در منطقه عامري تا اين بار فروش خانه احمد محمود نيز که به جرگه خانه هاي برباد رفته بپيوندند تا اهواز در ليست خانه هاي فراموش شده رکورددار باشد.

احمد محمود چهره نام آشناي همه علاقه مندان به ادبيات است. او بخشي از تاريخ ادبي معاصر اهواز است. توجه به اين شخصيت بايد بر عهده همه ارگان ها و نهادهاي فرهنگي کلانشهر اهواز يعني معاونت فرهنگي شهرداري، حوزه هنري، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و اداره کل ميراث فرهنگي باشد. چگونه است که اين ادارات عريض و طويل نتوانستند نسبت به تملک اين خانه گامي بردارند؟ پاسخ شايد ساده باشد. سياست زدگي عرصه فرهنگي که منجر به مديريت افرادي مي شوند که در بهترين حالت انسان هاي بي ذوق و خالي از نگاه زيباي هنري هستند.
اهواز تبديل به شهري مرده و بي روح شده است. شهري که رود کارون از دل آن مي گذرد و نخيلاتش سر به فلک مي کشيد و سرمايه اش مثال زدني است چرا بايد به اين وضعيت مبتلا شود؟ آيا اين وضعيت تصادفي رخ داده است؟
در عصري که مديران شهرهاي مشهور جهان دغدغه افزايش موزه ها و ابنيه هاي ميراثي خود را دارند در اين سوي جهان مديران اغلب در دغدغه افزايش روز و ساعت هاي مديريت هستند و سازندگي و رسيدگي به اموري که براي هويت شهري که مثل دميدن روح در کالبد اهميت دارد بي توجه هستند.
شهر اهواز گويا تبديل به شهري با مديران سياسي(بخوانيد سياست زده) شده است. شهر اهواز مفهومي طرد کننده پيدا کرده است. حتي شهري صنعتي نيست. نقش صنعت در شهر ديده نمي شود. حتي گردشگري صنعتي نداريم. شهر بايد به همه طيف ها حتي هنرمندان تعلق داشته باشد. تغيير قيمت زمين، اهواز را شتابزده به سمت ساخت وساز و اعياني سازي برده و اطيافي مثل طيف هنرمندان گويي از شهر اخراج مي شوند. اين روند ما را به سمت شهر اعياني سازي شده مي برد با توجه به اينکه اهواز ظرفيت اعياني سازي شدن ندارد.

اگر جلوي اين روند گرفته نشود احتمالا بايد منتظر موقعيت هاي خطرناک اجتماعي باشيم. بايد منتظر و شاهد فروش بسياري از خانه هاي تاريخي اهواز باشيم و پس از مدتي به جاي آنها برج و خانه هاي قوطي کبربتي معلق در هوا ببينيم.
در بهره وري از فضاي شهري نگاه عادلانه ديده نمي شود که نتيجه اش مي شود شهري با کمترين سرانه فرهنگي و نابودي و حذف بناهاي شاخص که بخشي از هويت شهر هستند.
اگر در زمينه بافت تاريخي بخواهيد عمق فاجعه را بدانيد همين را بگويم که اولين جلسه کارگروه حفظ و احياي بافت تاريخي اهواز پس از سال ها تازه توسط اداره ميراث فرهنگي خوزستان ماه گذشته برگزار شد!

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرين خبر خوزستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today