نماد آخرین خبر

میراث فرهنگی سرخه مسیل منتهی به آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی را مسدود کرده است!

منبع
فارس
بروزرسانی
میراث فرهنگی سرخه مسیل منتهی به آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی را مسدود کرده است!

فارس/ شرکت آب منطقه‌اي سمنان مدعي است: انسداد مسيل منتهي به آرامگاه شيخ علاءالدوله سمناني توسط ميراث فرهنگي سرخه انجام شده و بايد نسبت به اعاده به وضع سابق آن اقدام کنند.

سرپرست ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان سرخه مسأله ورود سيلاب به حومه بناي تاريخي شيخ علاءالدوله سمناني را به کم‌کاري‌هاي شرکت آب منطقه‌اي سمنان منتسب کرده بود، اين شرکت امروز پاسخي به اين سخنان داده است که از نظر مي‌گذرانيد.
در پاسخ ارسالي شرکت آب منطقه‌اي سمنان مي‌خوانيد: مقبره مذکور در پايين‌دست جاده دسترسي صوفي‌آباد- بيابانک و در حريم روستاي صوفي‌آباد واقع شده است که در ساليان گذشته يک رشته مسيل فرعي، از محدوده شمال غرب به شمال شرق محوطه آن عبور مي‌کرده و در حال حاضر مسدود شده است.
اين مسيل در محل جاده دسترسي بالادست مقبره توسط يک لوله سيماني به قطر يک متر، جريانات سيلاب را به پايين‌دست منتقل مي‌کند که با توجه به مسدود بودن خروجي مسيل، شاهد تجمع روان‌آب‌ها پس از هر بارندگي در آن مقطع خواهيم بود.
در پي بارندگي اخير و درخواست سرپرست ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان سرخه، بازديد مشترکي به‌اتفاق کارشناسان امور منابع آب شهرستان‌هاي سمنان و سرخه از محل صورت پذيرفت و طي آن مشاهده شد که تجمع روان‌آب‌ها به علت مسدود بودن مسيل فرعي مربوطه از محل تقاطع جاده (جاده صوفي‌آباد- بيابانک) به پايين‌دست و به علت دخل و تصرف صورت‌گرفته توسط متوليان مربوطه (اداره ميراث فرهنگي) است.
در اين رابطه، امور منابع آب شهرستان‌هاي سمنان و سرخه با توجه به معاينه محلي و بررسي تصاوير هوايي سنوات قبل، با دهياري روستا مکاتبه کرده است.
همچنين در خصوص موضوع انسداد مسير خروجي سيلاب در محدود آرامگاه، درخواستي از سوي بخشداري سرخه ارائه شده که اين امور در پاسخ به استناد بند ۲۴ و ۳۰ اساسنامه تشکيلات و سازمان دهياري‌ها با عنوان وظايف تفضيلي دهياري‌ها به تنظيف، نگهداري و تسطيح معابر و انهار عمومي و مجاري آب‌ها و فاضلاب و اتخاذ تدابير لازم براي حفظ روستا از خطر سيل بر عهده دهياري‌هاست، اشاره کرده است.
در پي مذاکرات صورت‌گرفته، مقرر شد تا مسيل موردنظر توسط دهياري روستا و با نظارت اين امور، از بالادست منحرف و به مسيل اصلي واقع در غرب مسيل فرعي موجود متصل و سبب بهبود وضعيت فعلي شود.
در خاتمه خاطرنشان مي‌سازد: با توجه به موارد فوق و ارائه مستندات موجود، موضوع عدم پيگيري بيان‌شده توسط سرپرست ميراث فرهنگي سرخه موضوعيت نداشته و حسب بررسي‌هاي به عمل آمده و نامه شماره ۱/۱/۱۴۰۴–۵۰۳۳ مورخ ۹۹/۷/۱۵ بخشداري شهرستان سرخه، اقدامات انجام‌شده در خصوص انسداد مسيل منتهي به آرامگاه از سوي اداره ميراث فرهنگي سرخه به‌منظور ايجاد جاده ارتباطي به آرامگاه صورت گرفته که لازم است نسبت به اعاده به وضع سابق آن اقدام کنند، در غير اين صورت به‌ناچار، موضوع امر از طريق مراجع ذي‌ربط پيگيري خواهد شد.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان سمنان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرين خبر سمنان در اينستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today