نماد آخرین خبر

کهگیلویه و بویراحمد در حسرت میدان میوه و تره‌بار

منبع
ايرنا
بروزرسانی
کهگیلویه و بویراحمد در حسرت میدان میوه و تره‌بار

ايرنا/ کهگيلويه و بويراحمد سالهاست با وجود دارا بودن انواع محصولات باغي از داشتن يک ميدان ميوه و تره بار در مرکز استان بي‌بهره است و گويا ايجاد آن براي برخي ها ايجاد مزاحمت مي‌کند که همچون سدي مقابل مسئولان براي احداث آن ايستاده‌اند.

سالها پيش يک ميدان ميوه و تره بار در ورودي شهر ياسوج و در ابتداي جاده قديم ياسوج به شيراز ساخته شد تا در آن ميوه مورد نياز بازار استان به قيمت مناسب توزيع شود اما تاکنون تعطيل مانده است و گفته مي‌شود با برگزاري مناقصه به يک سرمايه‌گذار واگذار شده است.
نبود ميدان ميوه و تره بار در مرکز استان سبب افزايش قيمت ميوه در مناطق مختلف استان، بي‌نظمي در توزيع و يکه‌تازي دلالان ميوه شده است.
شهروندان ياسوجي معتقدند که دلالان ميوه در شهر ياسوج که براي مردم ناشناخته نيستند با اخلال در کار راه‌اندازي ميدان ميوه و تره‌بار به سودهاي کلان دست يافته‌‎اند و همواره براي ايجاد اين ميدان مانع تراشي مي‌کنند.
يک شهروند ياسوجي گفت: نبود ميدان ميوه و تره بار در مرکز استان موجب شده وانت‌بارهاي حامل ميوه نامرغوب در کوچه، خيابان‌ها و جاده هاي ورودي، چهره نازيبايي به شهر ياسوج بدهند و گويا هيچ مسوول و نهادي توان مقابله با اين وضعيت را ندارد. 
جهانگير محمودي از مسوولان  استاني خواست يک بار براي هميشه وضعيت ميدان ميوه و تره بار مرکز استان را روشن کنند چرا که ياسوج تنها مرکز استان در کشور است که ميدان ميوه و تره بار ندارد. 
سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصول کشاورزي در اين استان توليد مي‌شود که بخش زيادي از آن ميوه است.
يک کارشناس امور باغباني گفت: محصولات کشاورزي اين استان از جمله ميوه به صورت خام و با قيمت پايين از استان خارج مي شود و سپس با بسته‌بندي و قيمت گزاف توسط دلالان وارد بازار استان مي شود.
به گفته وي با وجود حجم بالاي توليدات باغي، استان فاقد صنايع تبديلي در اين بخش است و  به همين دليل ميوه استان با قيمت کم از منطقه خارج مي شود و سود ان به جيب دلالان مي‌رود.
شهردار ياسوج گفت: بي ميلي سرمايه گذاران به ايجاد ميدان و مداخله مافياي ميوه در امر فروش ميوه و تره بار در ياسوج مانع از راه اندازي ميدان ميوه و تره بار در مرکز استان شده است.
نستهن مقدم تصريح کرد: کميت، کيفيت و قيمت ميوه با راه‌اندازي ميدان ميوه و تره‌بار در استان متحول و به نفع شهروندان خواهد شد و وانت بارهاي ميوه‌فروش نيز مي‌توانند با هماهنگي‌هاي لازم در اين ميدان فعاليت داشته باشند.
شهردار ياسوج توضيح بيشتري درباره مافياي ميوه و همچنين برنامه شهرداري براي راه‌اندازي ميدان ميوه و تره‌بار در ياسوج مرکز استان نداد. 
مديرکل تعزيرات حکومتي کهگيلويه و بويراحمد هم گفت: يکي از علت‌هاي اصلي گراني ميوه نبود ميدان ميوه و تره‌بار در مرکز استان است.
براتعلي صالحي افزود: ايجاد ميدان ميوه و تره‌بار در استان ضروري است و هم اينک در بحث ايجاد آن مشکل اساسي وجود دارد.
وي عنوان کرد: دلايل متفاوتي در راه اندازي نکردن اين ميدان دخيل است که عمده‌ترين آن مانع تراشي برخي از دلالان ميوه در اين استان است.
استاندار کهگيلويه و بويراحمد از سال گذشته تاکنون چندين بار براي ايجاد ميدان ميوه و تره بار به مديران متولي تاکيد کرده اما هنوز کاري صورت نگرفته است.
حسين کلانتري ابراز داشت: ايجاد اين ميدان از خواسته هاي به حق مردم استان است که راه‌اندازي آن مي‌تواند نقش مهمي در توزيع ميوه هاي با کيفيت و با قيمت مناسب داشته باشد.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان کهگيلويه و بويراحمد را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر کهگيلويه و بويراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA

آخرين خبر کهگيلويه و بويراحمد در اينستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today