نماد آخرین خبر

نخستین گروه درناهای خاکستری مهاجر در تایباد فرود آمدند

منبع
ايرنا
بروزرسانی
نخستین گروه درناهای خاکستری مهاجر در تایباد فرود آمدند

ايرنا/ نخستين گروه درناهاي خاکستري در قالب مهاجرت زمستاني پرندگان از مناطق سردسير به نواحي گرمسير شهرستان تايباد واقع در شرق خراسان رضوي رسيدند.

سيد علي قيصري، رييس اداره حفاظت محيط زيست تايباد گفت: دشت‌هاي کاريز تايباد و کشتزارهاي نوار مرزي ايران و افغانستان يکي از بهترين زيستگاه‌هاي پرندگان به ويژه پرندگان شکاري و تنها زيستگاه درناي خاکستري در شرق کشور است.
وي افزود: شهرستان هاي تايباد و باخرز برخوردار از اکوسيستم کوهستاني و کويري است و در اکوسيستم کوهستاني گونه‌هاي جانوري با ارزش از قبيل قوچ، ميش وحشي و خوک و در اکوسيستم کويري گونه‌هاي جانوري از قبيل کفتار و آهو زيست مي کنند.
رييس اداره حفاظت محيط زيست تايباد ادامه داد: اين منطقه در شرق خراسان رضوي و حاشيه هريرود بهترين عرصه براي زمستان گذراني درناي خاکستري است که همه ساله در اواسط مهر ماه از سوي سيبري به منطقه تايباد مهاجرت مي کنند و تا پايان فروردين ماه ميهمان دشتهاي اين بخش هستند.
قيصري گفت: هر سال با آغاز کوچ درناي خاکستري افزون بر پنج هزار قطعه از اين نوع پرنده به عرصه هاي طبيعي اين شهرستان مهاجرت مي‌کنند.
وي افزود: ضرر و زيان وارده به محيط زيست با شکار و صيد اين گونه جانوري ۱۸ ميليون ريال جريمه نقدي و بنا به تشخيص قاضي پرونده مجازات کيفري است.
رييس اداره حفاظت محيط زيست تايباد عرصه‌هاي طبيعي شهرستان هاي تايباد و باخرز را ۴۷۵ هزار و ۶۰۰ هکتار ذکر کرد و ادامه داد: از اين مقدار ۱۱۷ هزار هکتار تحت حفاظت و مديريت اين اداره است که در حال حاضر با سه نيروي محيط‌بان حفاظت مي شود در حالي که نگهداري اين عرصه به ۲۲ نيروي محيط‌بان نياز دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar