نماد آخرین خبر

پرونده طرح تعطیلی پنجشنبه‌های مشهد دوباره باز شد

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
پرونده طرح تعطیلی پنجشنبه‌های مشهد دوباره باز شد

باشگاه خبرنگاران/ سرپرست استانداري خراسان رضوي گفت: حفظ محيط زيست و بررسي انواع آلاينده‌ها در قالب قرارگاه زيستي در پدافند غيرعامل بسيار اهميت دارد.

حسن جعفري سرپرست استانداري خراسان رضوي اظهار کرد: با تاکيد بر دستورات دين مبين اسلام، حفظ سلامت مردم در اولويت است و مقابله با انواع آلاينده‌ها در قالب برنامه‌هاي مبتني بر هدف گذاري و با زمانبندي مشخص يک الزام براي تحقق برونداد اثر بخش است.
وي همچنين در خصوص طرح پيشنهادي دبيرکارگروه با موضوع تعطيلي روز‌هاي پنج شنبه در کلانشهر مشهد افزود: اين موضوع با بازنگري و ارائه نظرات کارشناسي و تخصصي اعضاي کارگروه و تدوين ميزان اثرگذاري آن در کاهش آلودگي هوا، مورد بررسي دقيق‌تر و در وزارت کشور دنبال خواهد شد.
سرپرست استانداري همچنين در ادامه از اهميت حفظ محيط زيست و بررسي انواع آلاينده‌ها در قالب قرارگاه زيستي در پدافند غيرعامل سخن گفت و در ادامهٔ گزارش يافته‌ها و برنامه‌هاي تدوين سياهه انتشار آلودگي هواي مشهد که از سوي نماينده دانشگاه صنعتي شريف به صورت برخط ارائه شد، ادامه داد: مدل سازي و کاهش آلاينده‌ها به کمک ابزار‌هاي علمي و روز آمد بسيار مهم است و پيش از آن زمانبندي اجراء وتعيين مسئوليت‌ها و تکاليف براي دستگاه‌هاي ذيربط بايد مورد توجه قرار گيرد. 
جعفري ضمن اشاره به ضرورت فرهنگ سازي و اعمال مشوق‌ها براي همراهي صاحبان منابع آلاينده ثابت و متحرک بيان کرد: توجه به تغيير پذيري مدل آلاينده‌ها بسيار مهم است و در نظر داشتن ابعاد مختلف آلودگي هوا و بکارگيري ابزار‌هاي متعدد براي مديريت آن، يک پيش نياز است.
سرپرست معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري نيز در ادامه ضمن اشاره به قدمت ۱۰ ساله کارگروه اجرايي و اضطراري کاهش آلودگي هواي استان، از برگزاري ۱۳۰ نشست تخصصي اعضاي کارگروه در کميته‌هاي زير مجموعه و تصويب ۸۵۰ مصوبه خبر داد.
همتي مدير کل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي با تشريح مصوبات اجرايي گفت: در حال حاضر، آلودگي هوا و گرد و غبار دو ابرچالش زيست محيطي استان خراسان رضوي هستند که مديريت آن‌ها در برنامه آمايش راهبردي و به صورت نقشه جامع محيط زيست استان تدوين و در اولويت سياست‌هاي کلان اجرايي استان قرار گرفته است.
وي ضمن اشاره به برنامه اجرائي و کوتاه مدت کاهش آلودگي هواي مشهد به تشريح محور‌هاي ۹ گانه تأثير گذار بر آلودگي هواي استان پرداخت و افزود: با هدف شناسايي منابع آلوده کننده هوا، از ابتداي سال، ۵۲۶ نوبت پايش از واحد‌هاي صنعتي انجام شده است.
مديرکل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي خواستار پيگيري طرح مغفول مانده تعطيلي روز‌هاي پنجشنبه در کلانشهر مشهد با توجه به اثر بخشي آن در مديريت  و کاهش آلاينده‌هاي هوا شد.
همتي نيز در ادامه از افزايش روز‌هاي با هواي پاک امسال از ۲۸ روز به ۳۳ روز خبر داد و بيان کرد: از ابتداي سال، تعداد روز‌هاي ناسالم براي تمامي گروه‌ها نيز از ۱۳ روز به ۱۰ روز کاهش يافته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar