نماد آخرین خبر

بیماری تب 3 ‌روزه در قم مشاهده نشده است

منبع
ايرنا
بروزرسانی
بیماری تب 3 ‌روزه در قم مشاهده نشده است

ايرنا/ مديرکل دامپزشکي قم گفت: در نيمه نخست سال‌جاري هيچ موردي از بيماري تب سه‌روزه دامي(تب بي‌دوام) در استان قم مشاهده نشده است.

مهدي رفيعي محمدي مديرکل دامپزشکي قم افزود: بيماري تب سه‌روزه دامي در نيمه اول سال‌جاري در برخي استان‌هاي کشور مشاهده شد، ولي تاکنون موردي از آن در استان قم گزارش نشده است.
وي با تاکيد بر تشديد اقدامات دامپزشکي در دامداري‌ها،‌ اضافه کرد: دامداران بايد نسبت به اقدامات بهداشتي در واحدهاي دامي خود و عدم ورود دام بدون اخذ مجوزهاي حمل بهداشتي به دامداري‌ها نظارت جدي‌تري داشته باشند.
وي ادامه داد: پاک‌سازي محوطه دامداري به‌طور مرتب و خودداري از انباشت کود بدون پوشش نايلوني و سمپاشي براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري از ديگر نکاتي است که بايد توسط دامداران انجام شود.
رفيعي گفت: بيماري تب سه‌روزه دامي توسط پشه‌ها در بين گله‌هاي گاو و گاوميش منتقل مي‌شود  و با واگيري بالاي بيماري در يک گله و تلفات کم بروز مي‌کند؛ دام‌هاي بيمار علايمي از قبيل تب، بي‌حالي، قطع اشتها و نشخوار، قطع شير، لنگش و زمين‌گيري از خود نشان مي‌دهند.
وي بيان کرد: دامداران بايد در صورت مشاهده علايم مشکوک به اين بيماري، مراتب را به نزديک‌ترين اداره دامپزشکي محل سکونت و يا مراکز درماني دامپزشکي بخش خصوصي اطلاع‌رساني نمايند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان قم را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر قم در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP4X0C8J_Xh0Eh1Cg
آخرين خبر قم در اينستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday