باشگاه خبرنگاران/ سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم از تولید ۱۲ یادمان شهید در قالب نخستین سمپوزیوم ساخت آثار حجمی در قم خبر داد.

سید محمد موسوی منش، سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم با اشاره به برگزاری اولین سمپوزیوم ملی تولید آثار حجمی شهدا گفت: سمپوزیم‌های مشابه برای تولید یادمان‌های مفاخر پیش از این در شهر‌های دیگر ازجمله تهران برگزارشده بود در استان قم نیز در رابطه با ساخت یادمان شهدا این سمپوزیوم در حال برگزاری است.
او با اشاره به برنامه زمان‌بندی این سمپوزیوم افزود: ۲۵ تیرماه تا ۲۵ آبان ماه به‌عنوان زمان برگزاری تعیین‌شده است و ۲۵ آبان ماه از این یادمان‌ها رونمایی خواهد شد.
موسوی منش با اشاره به سایز یادمان‌ها، ادامه داد: یادمان ۸۵ سانتی متر ارتفاع دارد که با پایه با ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر از زمین نصب خواهد شد.
او پیاده راه انقلاب را محل نصب یادمان‌ها عنوان کرد و افزود: با توجه به شیوع کرونا امکان برگزاری سمپوزیوم به‌صورت حضوری نبود و به همین دلیل هنرمندان در کارگاه‌های شخصی خودشان کار را انجام دادند و نهایتاً یادمان‌ها به شهر قم منتقل می‌شود.
سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم با اشاره به ترکیب انتخاب شهدا، تصریح کرد: انتخاب شهدا به دبیرخانه کنگره واگذارشده و ۱۲ شهید ازجمله آیت‌الله خمینی، آیت‌الله سعیدی، شهید مطهری، شهید اکبری، شهید کریمی، شهید بنیادی، شهید حیدریان، شهید کلهری، شهید دل آذر و شهید زین‌الدین انتخاب‌شده و سردیس آن‌ها در حال ساخت است.
موسوی منش با اشاره به دیوارنگاره سرداران شهید، تأکید کرد: دیوارنگاره شهید سلیمانی، شهدای ارتش و سپاه شهید زین‌الدین، شهید اکبری و شهید حججی طراحی‌شده است.
او به ساخت المان‌های مختلف در سطح شهر هم اشاره کرد و افزود: المان چهل‌سالگی انقلاب در باغ‌موزه دفاع مقدس و المان انقلاب در پیاده راه انقلاب نصب می‌شود.
سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم با اشاره به بازنگری در تابلو‌های خیابان‌ها و شوارع، تصریح کرد: با توجه به فضای موجود بررسی شد و از افتتاح پیاده راه انقلاب به بعد ساخت تابلو‌ها با تصویر شهدا، محل و تاریخ شهادت، سن و شغل شهید طراحی و نصب می‌شود.
موسوی منش به موضوع نورپردازی‌ها در تقاطع‌هایی که مزین به نام شهدا هستند هم اشاره کرد و افزود: نورپردازی در تقاطع شهدای ۷۲ تن، پل شهید مصطفی خمینی و شهید کلانتری در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد.
سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم از طراحی محیطی بوستان شهید زین‌الدین هم خبر داد و گفت: یادمان مرتفع شهید زین‌الدین و پرده‌هایی از اعزام لشکر ۱۷ علی بن ابی‌طالب(ع) در بوستان شهید زین‌الدین نصب خواهد شد.
او در ادامه با اشاره به طراحی و نصب تندیس‌ها از استفتاء از مقام معظم رهبری در این رابطه خبر داد و افزود: نظر ایشان در این رابطه این بود که جایز است و مانعی ندارد.
موسوی منش ادامه داد: ذیل پاسداشت مناسبت‌های دینی، توسعه آثار حجمی و نماد‌های شهری و حمایت از برنامه‌های فرهنگی و هنری برنامه‌های ساخت یادمان اجرایی شده است و اساسنامه سازمان هم اشاره مستقیم به ساخت تندیس‌ها و یادمان‌ها دارد.

آخرین خبر قم در اینستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday