ایسنا/ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: نانواها در تهیه نان به عمل آوری و استفاده از آرد سبوسدار دقت ندارند.

عباس علیمرادیان، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص وضعیت تولید نان در استان اظهار کرد: نان قوت غالب مردم است و دانشگاه علوم پزشکی حساسیت بالایی نسبت به کیفیت این محصول دارد.
وی با اشاره به گزارشات دریافت شده درخصوص کیفیت نان در سطح استان، گفت: در ابتدای سال 98 مصوب شد که کارخانجات تولید آرد، استاندارد لازم جهت سبوس گیری از گندم را رعایت کنند، همچنین سازمان استاندارد نیز استاندارد 103 و 104 کیفیت نان را اصلاح کند که تا حدودی این مصوبات انجام شد، اما به هدف نرسیدیم.
علیمرادیان نامرغوب بودن گندم تحویلی به کارخانجات، عدم تحویل گندم با پروتئین بالا، عدم اصلاح استانداردهای ملی، عدم رعایت 100 درصدی مصوبات توسط کارخانجات آردسازی و عدم رعایت انطباق نوع آرد مصرفی پخت نان توسط برخی نانوایان بویژه نانوایی های نیمه دولتی و فرهنگ مصرفی مردم را از جمله مشکلات موجود در مسیر تولید نان با کیفیت دانست.
وی اضافه کرد: مردم تمایل به مصرف نان سفید دارند و نانواها برای تهیه و عمل آوری نان با سبوس بالا وقت نمی گذارند.
معاون فنی مرکز بهداشت استان مرکزی نیز با اشاره به انجام 3165 مورد نمونه برداری از نان در استان طی 6 ماهه نخست سال جاری، گفت: نتیجه نمونه برداری ها حاکی از مطلوبیت 97 درصد آردها به لحاظ نمک موجود بود، همچنین تنها یک درصد نان ها دارای جوش شیرین بودند.
عباس اسماعیلی افزود: از 42 مورد آرد نیز نمونه برداری شد که براساس آن 35 نمونه از نظر میزان سبوس مطلوب بود و 18 نمونه نیز به جهت شامل کیفیت نان و آرد و تخلفات نمک و کمبود سبوس به مراجع قضایی معرفی شد.
وی با بیان اینکه از سه مورد علت عمده مرگ و میر در جهان دو مورد به لحاظ مصرف نمک و سبوس به نان مرتبط است که می توان با رفع مشکلات این حوزه، آمار مرگ را در این بخش تحت کنترل درآورد، افزود: علاوه بر مصرف نمک و سبوس با مسئله استفاده از کنجد بر روی نان روبه‌رو هستیم، استفاده از کنجد منعی ندارد، اما شرایط نگهداری بهداشتی کنجد مهم است که باید حتما طبق دستورالعمل ها باشد.

  
  
 

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today