ديار ميرزا/ قهرمان و رکورددار شناي ايران در غروب غمگين ۱۸ آبان ۱۳۹۹ در زادگاه خود، غريبانه از دل درياي کاسپين پر کشيد.

هميشه در افسانه‌هاي مردمان حاشيه درياي کاسپين موجودي اساطيري و استثنايي وجود داشته که منشا خير و برکت صيادان بوده که بندر نشينان شاه ماهيش مي خواندند شرح حديث آن همواره سينه به سينه در ادوار مختلف نقل شده است.
در ۲۵ آذر سال ۱۳۲۳ هجري خورشيدي از خانواده شونجاني فرزندي به دنياي آمد که حيدر ناميدندش او که از کودکي علاقه زيادي به دريا و همزيستي با آب داشت با تمرينات منسجم پاي در عرصه بزرگان شنا نهاد. در نوجواني به يکي از پديده ارزنده شنا و نجات غريق تبديل شد. در اوان جواني بود که در رقابت هاي کشوري مدال هاي طلا را يکي پس از ديگري درو کرد و به عنوان يک ملي پوش شناي کشور در آمد. ۱۹ سال داشت که همراه محمد نصيري اعجوبه وزنه برداري به عنوان جوان ترين مسافران المپيک ۱۹۶۴ به توکيو اعزام شدند.
او نخستين ايراني بود که ۱۰۰ متر زير يک دقيقه و ۴۰۰ متر زير ۵ دقيقه شنا کرد و رکورد ۱۰۰ مترش(۵۷ ثانيه ) ۲۶ سال دست نخورده ماند. حيدر شونجاني با حضور در دو المپيک و چهار دوره بازيهاي آسيايي و کسب مدال طلاي واتر پلوي آسيا در سال ۱۹۷۴ تهران و حضور در جام جهاني شنا و رکورد داري ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ ، ۴۰۰ ، ۸۰۰ و ۱۵۰۰ متر شناي کشور و در کسوت مربيگري با نايب قهرماني واترپلوي باشگاههاي آسيا و حضور در بيش از ۳۰ تورنمنت شناي جهاني در عرصه هاي قهرماني پر افتخارترين شناگر کشور محسوب مي‌شود.
شونجاني طي ساليان متمادي با کشف و شناسايي استعدادهاي فراوان و تربيت آنان شاگردان زيادي را به تيم ملي شنا و واترپلوي کشور معرفي کرد. او در عرصه مديريت نيز چند سال به عنوان مشاور رياست فدراسيون شنا و رياست هيات شنا استان گيلان منشا اثر خدمت به جامعه شنا بود …
اين شاه ماهي افسانه اي در غروب غمگين ۱۸ آبان ۱۳۹۹ در زادگاه خود غريبانه از دل درياي کاسپين پر کشيد و رفت. روحش شاد و يادش گرامي باد…

پيام تسليت مديرکل ورزش وجوانان

مديرکل ورزش و جوانان استان گيلان در پيامي درگذشت حيدر شونجاني پيشکسوت شناي استان گيلان را تسليت گفت.
متن پيام تسليت مريم بخشي مديرکل ورزش و جوانان به اين شرح است:
بسم الله الرحمن الرحيم
انالله و انا اليه راجعون
درگذشت پيشکسوت طلايي شناي گيلان و شهرستان انزلي، اعجوبه‌ي شناي ايران در دهه ۵۰، داراي رکوردهاي داخلي و بين المللي و شرکت کننده در دو دوره مسابقات المپيک ۱۹۶۴ توکيو(شنا) و ۱۹۷۶ مونترال(واترپلو) را خدمت جامعه ورزش گيلان تسليت عرض مي‌نمايم.
اين پيشکسوت ارزنده و با اخلاق طي سال‌ها کوشش در پرورش و تعالي ورزش استان نقشي انکار ناپذير ايفا نمود و در فقدان خود جامعه ورزش شهرستان بندر انزلي و استان گيلان را داغدار نمود.
اينجانب اين ضايعه بزرگ را محضر خانواده محترم ايشان و ورزش استان خصوصا ورزش شنا تسليت عرض مي‌نمايم و براي عموم بازماندگان صبر و اجر از خداوند متعال مسالت دارم.

آخرين خبر گيلان در اينستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today