باشگاه خبرنگاران/ رئيس دانشگاه علوم پزشکي بوشهر گفت: چنانچه فردي به کرونا مبتلا شد به اطرافيان خود اعلام کند. آشکار کردن بيماري نشانه توجه به سلامتي خود و ديگران است.

سعيد کشميري، رئيس دانشگاه علوم پزشکي بيان کرد: ويروس کرونا خارج از بدن انسان زنده نيست، نياز به ميزبان دارد و بيرون از بدن تکثير نمي‌شود.
وي افزود: چنانچه فردي ميزبان اين ويروس شد و ۱۴ روز خود را از ديگران دور بدارد و قرنطينه شود، عمر ويروس تمام مي‌شود و نمي‌تواند به کسي انتقال يابد. اساس قطع زنجيره کرونا همين موضوع است.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي بوشهر ادامه داد: اينکه گفته مي‌شود مرتب دست‌ها را بشوييد به اين علت است که چنانچه دست در تماس با محيط به ويروس آلوده شد ويروس از طريق دهان، بيني يا چشم وارد بدن نشود.
کشميري تاکيد کرد: بايد بپذيريم که سبک زندگي‌مان تغيير کرده است و برخي موارد که پيش از اين به آن‌ها کمتر اهميت مي‌داديم مانند همين شستن دست بايد بيشتر به آن توجه شود.‌
وي، با اشاره به اهميت استفاده از ماسک، بيان کرد: چنانچه ۹۸ درصد مردم، ماسک بزنند، ويروس نمي‌تواند از فردي به فرد ديگر منتقل شود و کشور در سه ماه از اين ويروس پاک مي‌شود؛ مانند اتفاقي که در نيوزيلند و تايوان افتاد.
دبير ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: در فضاي سربسته با افراد زياد قرار نگيريم فاصله دو متري را با ديگران حفظ کنيم، زيرا در فاصله کمتر از اين، نفس کشيدن افراد مي‌تواند باعث انتقال ويروس شود.
کشميري افزود: بايد با رعايت نکات بهداشتي نشان دهيم که چقدر به سلامت ديگران اهميت مي‌دهيم و چقدر ديگران را دوست داريم.
وي تاکيد کرد: تا اطلاع بعدي عکس دسته جمعي ممنوع. زيرا عکس دسته جمعي يعني نزديکي افراد به همديگر و اين فاصله کم عامل انتقال ويروس است.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي بوشهر ادامه داد: علت اينکه تعداد مرگ و مير بيماران کرونايي در اورژانس زياد است پنهان کردن بيماري و مراجعه ديرهنگام به بيمارستان است. افراد زماني به بيمارستان مي‌آيند که کرونا نفسشان را بند آورده است.
کشميري گفت: افراد پس از ديدن علائم در خود، با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگيرند و از کارشناسان کمک بخواهند. آنان در روز‌هاي بعد با بيمار تماس مي‌گيرند و چنانچه لازم باشد به او مي‌گويند که به بيمارستان مراجعه کند.
وي عنوان کرد: برخي افراد مي‌گويند سرما خوردگي يا حساسيت فصلي دارند. حتي افراد تحصيلکرده‌اي بوده‌اند که بيماري خود را پنهان کرده‌اند، اما تاکيد مي‌کنيم که هر علامتي مي‌تواند نشانه کرونا باشد، مگر اينکه خلافش ثابت شود.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي بوشهرافزود: آشکار کردن بيماري نشانه توجه به سلامتي خود و ديگران است.
کشميري با تاکيد بر برگزارنشدن مهماني‌ها و مراسم دسته‌جمعي، بيان کرد: مسئوليت اجتماعي ما ايجاب مي‌کند که اکنون از بسياري خواسته‌هايمان بگذريم؛ مهماني نرويم، و مراسم جشن و عزا نگيريم.
وي گفت: چند روز پيش در باغي در بوشهر مراسمي با حضور ۶۰۰ نفر برگزار شده بود. مگر مي‌شود عروسي و مراسم گرفت و افراد فاصله را رعايت کنند؟ يا حتي براي دقايقي ماسکشان را براي خوردن مواد غذايي بيرون نياورند؟
رئيس دانشگاه علوم پزشکي بوشهر عنوان کرد: در شرايط هيجاني فاصله‌ها رعايت نمي‌شود. افراد ممکن است با صداي بلند صحبت کنند و همه اين‌ها عوامل انتشار ويروس است. در اين شرايط، اصل برگزار نکردن مراسم است.
کشميري با اشاره به محدوديت فعاليت برخي واحد‌هاي صنفي از فردا(سه‌شنبه ۲۰ آبان) تا ۲۰ آذر، گفت: فقط و فقط با پيشگيري مي‌توان با کرونا مقابله کرد. ما در برابر خود و ديگران مسئوليم و بايد هم از سلامتي خودمان و هم ديگران مراقبت کنيم.

آخرين خبر بوشهر در اينستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar