عصر ايران/ مدير گروه اپيدميولوژي دانشگاه علوم پزشکي شيراز با تصريح اينکه اگر کشور به شکل کامل قرنطينه نشود، شاهد قتل عامل کرونا خواهيم بود، گفت: رنگ بندي‌ها را کنار بگذاريم، کل کشور شرايط بسيار وخيمي دارد.

هاله قائم، مدير گروه اپيدميولوژي دانشگاه علوم پزشکي شيراز بيان کرد: از همان ابتداي اپيدمي کرونا، مشاوران در مرکز مبارزه با کروناي کشوري دائما مسائل و مشکلات ناشي از شيوع اين بيماري را هشدار دادند که يکي پس از ديگري اتفاق افتاد.
او با بيان اينکه تعطيلي و بازگشايي‌ها هيچکدام در زمان درستي اجرايي نشد، اخذ و انجام چنين تصميماتي را داراي مراحلي خاص دانست که مي‌توانست از افسارگسيختگي شيوع بيماري کرونا جلوگيري کند، خاطرنشان کرد: مي‌شد با تعطيلي و قرنطينه کامل کشور جلوي مرگ و مير بالا را گرفت.
مدير گروه اپيدميولوژي دانشگاه علوم پزشکي شيراز ادامه داد: گفته مي‌شود به دليل مسائل اقتصادي نمي‌توان کشور را قرنطينه کامل کرد، حال سوال اين است که آيا بار اقتصادي تحميل شده ناشي از شيوع کرونا که بر دوش کشور تحميل شد، کمتر و سبک‌تر از باري است که بسياري قبل تر و با اجراي قرنطينه کامل مي‌توانستيم تحمل کنيم؟
اين متخصص اپيدميولوژي با تاکيد بر اينکه اکنون چاره‌اي جز قرنطينه کامل کشور نداريم، گفت: با رنگ بندي استان و شهرستان‌ها موافق نيستم چون در مردم ايمني کاذب و دوگانگي ايجاد مي‌کند.
او خاطرنشان کرد: به عنوان مثال؛ فارس مدت‌هاي طولاني در وضعيت هشدار و نارنجي قرار دارد، در حالي که شاهد افزايش تعداد مبتلايان و مرگ و ميرها به عددي بالاي ۳۰ نفر در روز هستيم و درصد تست‌هاي مثبت هم بالغ بر ۵٠ درصد شده و اين به معناي فاجعه است.
اين اپيدميولوژيست گفت: درصد تست‌هاي مثبت برخي از کشورهاي اروپايي تنها ١.٧ درصد است و اين به معناي بيماريابي صحيح آنهاست.در حالي که ٥٠ درصد از تست‌هاي استان ما به تنهايي ٥٠ درصد است و بي شک آمار موارد خفيف و کساني که اصلا مراجعه نکرده اند هم بسيار بالاست.
به گفته قائم، وظيفه دولت در اين مرحله اين است که در اين روزهاي سخت کشور را به طور کامل قرنطينه کند، چون جان انسان‌ها در ميان است و وظيفه انساني ماست که گوشزد کنيم و جلوي مرگ و مير را بگيريم.
مدير گروه اپيدميولوژي دانشگاه علوم پزشکي شيراز در ادامه از دولت خواست تا انجام تست به صورت وسيع و پيگيري موارد مثبت به طور دقيق را در دستور کار خود قرار دهد و افزود: وضعيت مبتلايان در ادارات بسيار وحشتناک است.
اين متخصص اپيدميولوژي در دانشگاه علوم پزشکي شيراز همچنين گفت: متاسفانه عليرغم آنکه رستوران و کافي شاپ‌ها را تعطيل مي‌کنند و خدمات آن را بيرون بري انجام مي دهند، اما مردم گوش نمي‌دهند و دوباره در همين مراکز تجمع مي‌کنند.

آخرين خبر فارس در اينستاگرام :
https://instagram.com/fars.online