باشگاه خبرنگاران/ رئیس اداره محیط زیست کیش گفت: لاشه نهنگی که در ساحل سیمرغ جزیره کیش کشف شد، برای پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع و آلودگی بلافاصله در زمین ماسه‌ای جنب ساحل دفن شد.

مریم محمدی، رئیس اداره محیط زیست کیش با اشاره به مشاهده لاشه یک نهنگ مرده در ساحل سیمرغ کیش در روز جمعه ۳۰ آبان اظهار کرد: در بررسی‌های اولیه علت مرگ این نهنگ مشخص نشد و با توجه به اینکه حدود ۵ روز از مرگ این نهنگ می‌گذشت، هیچ ضایعه‌ای نیز بر روی لاشه مشاهده نشد.
وی افزود: به دلیل فساد لاشه امکان نمونه برداری جهت تعیین علت دقیق مرگ نیز امکان پذیر نبود.
رئیس اداره محیط زیست کیش با بیان اینکه این نهنگ به طول ۱۴.۵ متر از گونه "براید" است که در فهرست دوم سایتس (معاهده حفاظت از جانوران و گیاهان در معرض خطر انقراض) قرار گرفته است، گفت: برخورد با کشتی ها، ریزش مواد نفتی، آلودگی صوتی در اقیانوس ها، اکتشاف، تولید و استخراج انرژی از مهم‌ترین علل مرگ این نهنگ‌ها در اقیانوس‌ها است.
محمدی افزود: با توجه به اینکه از زمان مرگ این نهنگ در اقیانوس بیش از ۵ روز می‌گذشت، لاشه برای پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع و آلودگی بلافاصله در زمین ماسه‌ای جنب ساحل دفن شد تا در آینده امکان انتقال اسکلت نهنگ به موزه محیط زیست دریایی کیش فراهم شود.
وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۰۶ نیز جمجمه یک نهنگ جوان در سواحل قشم یافت شد و اکنون در موزه ژئو پارک این جزیره نگهداری می‌شود، افزود: با توجه به اینکه به تازگی ساختمانی با عنوان مرکزآموزش و مطالعات محیط زیست در کیش ساخته شده و طبقه اول این مجموعه برای موزه محیط زیست با مقاصد آموزشی اختصاص یافته، اسکلت این نهنگ درآینده در این موزه جانمایی خواهد شد.
به گفته رئیس اداره محیط زیست کیش، طول این نهنگ‌ها بین ۱۲ تا ۱۶ متر و وزن آن‌ها بالغ بر ۴۰ تن است و در گروه نهنگ‌های آبی و گوژپشت قرار می‌گیرند که در آب‌های گرم زندگی می‌کنند و دراقیانوس‌های اطلس، آرام و هند دیده می‌شوند.
محمدی افزود: این گونه از سال ۲۰۱۹ حمایت شده و در خلیج مکزیک در معرض انقراض اعلام شده است و بعضی از جمعیت‌های این گونه مهاجرت فصلی دارند.

آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today