باشگاه خبرنگاران/ استاندار اردبیل از توزیع کیت‌های آزمایشگاهی استاندارد ساخت ایران برای تست کرونا در استان اردبیل خبر داد.

اکبر بهنام جو، استاندار اردبیل در جلسه طرح سپهبدشهید سلیمانی گفت: با توجه به اینکه استان اردبیل به عنوان اولین استان، اجرای طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را بر عهده گرفته است نیاز به کیت تست کرونا داریم و تا دو روز آینده به اندازه نیاز تحویل استان داده می‌شود.
او با بیان اینکه مخترعان ایرانی طبق استاندارد‌های جهانی موفق به ساخت این کیت شده اند گفت: بیش از ۱۳۰ هزار مورد کیت در حال حاضر موجود است و برای تست افراد مشکوک به راحتی جواب می‌دهد.
استاندار اردبیل ادامه داد: این طرح در مرکز استان با فرماندهی عملیاتی سپاه حضرت عباس(ع) در شهرستان‌ها با فرماندهی عملیاتی ناحیه بسیج کلید خورده و تا اتمام این طرح تمام مردم و دستگاه‌های اجرایی با عوامل سپاه و بسیج همکاری می‌کنند.
او با اشاره به اینکه برای قطع زنجیره ویروس کرونا نیاز به احساس مسوولیت همگانی است تصریح کرد: این طرح و مراجعه به تک تک خانه‌ها صرفا برای نجات مردم و در گام اول برای خود مردم است و نباید اطلاعات خلاف واقع در اختیار بسیجیان قرار داده شود.
استاندار اردبیل بیان کرد: فرم‌هایی دارای سوالات مختلف طراحی شده و برای پیشگیری از انتشار سریع بیماری و انتقال برخی از بیماران مشکوک به نقاهتگاه‌ها می‌تواند از روند سریع شیوع ویروس کرونا پیشگیری کند اینکه افراد مشکوک در خانه چگونه قرنطینه می‌شوند وامکانات رفاهی آن‌ها چقدر هست و آیا اتاق مستقل دارند یا خیر در این فرم‌ها درج شده است.
بهنام جو ادامه داد: باید نقاهت گاه‌های شهر‌های قرمز و نارنجی در نقاط مشخص شده، تجهیز و از لحاظ اکسیژن و نیروی انسانی آماده باشد تا وقتی که بیماری نیاز به انتقال داشته باشد سریع در محل مشخص شده درمان و نگهداری شده باشد.
او تصریح کرد: افرادی که در داخل خانه هایشان امکان مداوا ندارند حتما باید به نقاهتگاه انتقال یابند این افراد بر اساس یافته‌های طرح خانه به خانه شهید سردار سلیمانی مشخص شده و تست این افراد در مراجعه اولیه مثبت اعلام شده است.
استاندار اردبیل اظهار کرد: در شهر اردبیل از ۲۱ هزار نفر سوال شده ۶۱ نفر مشکوک بوده و ۳۵ نفر نیاز به تست آزمایش داشته اند که امکان مثبت بودن این افراد بالاست، ولی بی توجهی می‌کنند و اینگونه کیس‌ها باید مورد بررسی قرار گیرند که در صورت مثبت بودن ۱۸ نفر از این تعداد به نسبت جمعیت استان ۲۵ هزار نفر را شامل می‌شود.
بهنام جو گفت: در صورت مثبت بودن ۲۵ هزار نفر و انتشار سریع این ویروس حداقل ۱۰۰هزار نفر آلوده می‌شوند که رقم بسیار بالایی خواهد شد و امکانات لازم برای کنترل این آمار در هیچ کجا وجود ندارد باید قبل از ابتلا پیشگیری کنیم و مردم نیز همکاری لازم را داشته باشند چرا که ویروس کرونا با هیچ کسی شوخی ندارد.


آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today