ایرنا/ مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه گفت: با توجه به حساسیت موضوع احداث کارخانه قند در حریم چغازنبیل، نامه‌ای از سازمان جهانی وابسته به یونسکو واصل شده که در آن گزارش کاملی از اتفاقات و برنامه مدیریت این ماجرا خواسته شده است.

عاطفه رشنویی، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه در این باره اظهار کرد: ضرورت حضور ارزیابان یونسکو در چغازنبیل، قرار گرفتن این اثر باستانی در فرصت میراث در خطر یا حتی خارج شدن آن از میراث جهانی همه وابسته به اتفاقات و سیاستگذاری‌هایی است که برنامه ریزان احداث این کارخانه انجام خواهند داد.
وی با اشاره به نقش استانداری و ادارات صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جهاد کشاورزی در موضوع کارخانه قند گفت: این مجموعه باید هرچه سریعتر برای دور کردن محل احداث کارخانه قند از حریم میراث جهانی چغازنبیل به اجماع برسند.
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه اظهار داشت: تا زمانی که هیچ منافاتی با ضوابط نداشته باشیم خطری ما را تهدید نمی‌کند ولی درصورتی که کوچکترین خدشه‌ای به حریم‌ها وارد شود به طور قطع خطرهای بزرگتری میراث جهانی را تهدید خواهند کرد.
وی ساخت کارخانه، تسطیح و احداث مستحدثات سنگین را طبق ضوابط حریم میراث جهانی در حریم درجه یک و ۲ ممنوع اعلام کرد و ادامه داد: منظر فرهنگی، تاریخی و طبیعی محل احداث کارخانه قند در مکان یابی چغازنبیل تاثیرگذار بوده و جزو ارزش‌های برجسته جهانی است.
رشنویی با تاکید بر لزوم احترام به قانون حریم میراث جهانی اظهارداشت: باتوجه به پیگیری‌های حقوقی وزارت و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان به طور جدی پیگیر عملی کردن قول استاندار خوزستان مبنی بر جابجایی محل احداث کارخانه به خارج از حریم میراث جهانی چغازنبیل هستیم.
وی افزود: در نشستی که تیرماه سال جاری با حضور  استاندار خوزستان برای رفع موانع اقتصادی شهرستان شوش برگزار شد استاندار بر جابه‌جایی محل احداث کارخانه به خارج از حریم میراث جهانی چغازنبیل تاکید کردند.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی جهانی چغازنبیل و هفت تپه ادامه داد: با توجه به این صورتجلسه مکاتباتی از سوی وزارت خانه و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستانن با استاندار صورت گرفته و همه منتظریم ایشان دستور جابجایی را صادر کنند زیرا ضابطه عرصه و حریم هم به ایشان ابلاغ شده و به عنوان بالاترین مقام سیاسی و اجرایی استان مسوولیت جاری شدن این  قانون لازم الاجرا را دارد.
  
  

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today