فارس/ به دنبال افزایش جهشی قیمت مرغ تا 36 هزار تومان در کردستان، با ورود دادستانی به این قضیه، قیمت مرغ تا 24 هزار و 600 تومان کاهش یافت و تب بازار استان پایین آمد.

روز گذشته ستاد تنظیم بازار در کردستان با حضور  متولیان امر با محوریت تعیین قیمت مرغ برگزار شد.
اگرچه هدف اصلی برگزاری این ستاد تعیین قیمت مرغ بود، اما معاون دستگاه بازرسی استان با اعلام این مطلب که مسئولان استان‌ها صلاحیت قیمت‌گذاری مرغ ندارند و مرغ باید با قیمت تعیین شده ستاد تنطیم بازار با نرخ 20 هزار و 400 تومان عرضه شود عنوان کرد: دستگاه‌های متولی در این حوزه باید در کوتاه‌ترین زمان گزارشات لازم را در این زمینه به اداره کل بازرسی استان تحویل دهند.
علی شهامت گفت: باید با مسببین قیمت‌گذاری مرغ در استان‌ها برخوردهای قانونی صورت بگیرد که در صورت هرگونه تخلف در ادارات، افراد به دستگاه قضا معرفی می‌شوند.
به دنبال صحبت‌های معاون سازمان بازرسی کردستان، به صورت تخصصی‌تر بدون حضور رسانه‌ها برگزار شد که در آن جلسه مصوب شده بود مرغ با کیلویی 24 هزار و 400 تومان در بازار عرضه شود.
ذکریایی‌نژاد معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: این موضوع به مرغداری‌های سطح استان اعلام شد هرچند مورد استقبال برخی از تولیدکنندگان قرار نگرفت.
وی افزود: با وجود عدم استقبال برخی واحدهای تولیدی امروز 91 تن مرغ در استان کشتار شد که نسبت به روز گذشته شرایط مطلوب‌تری داشتیم.
معاون جهاد کشاورزی کردستان اذعان کرد: مرغ گرم براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار باید با نرخ 24 هزار و 600 تومان عرضه شود و واحدهایی که به این موضوع تمکین نکنند براساس تصمیم ستاد تنظیم بازار تخلف کرده‌اند.
ذکریایی‌نژاد تصریح کرد: با دستور دادستان استان خروج مرغ از کردستان ممنوع شده و تا زمانی که نیاز مردم با قیمت مصوب تامین نشود مرغ از استان خارج نخواهد شد و با متخلفین برابر قانون برخورد صورت می‌گیرد.
وی گفت: تنها کشتارگاه مرغ پرسندج به دلیل امتناع مرغداران از واگذاری مرغ تعطیل بود که جلسه‌ای با مرغداران برگزار شد و امیدواریم این وضعیت تا روز شنبه کاملا حل شود.

مرغداری‌های متخلف مصوبه ستاد تنظیم بازار معرفی می‌شوند
محمد دره‌وزمی رئیس سازمان صمت استان کردستان هم در این باره اظهار کرد: در بازدیدی که از سطح عرضه در شهر سنندج داشتیم وضعیت توزیع مرغ مطلوب است.
وی تصریح کرد: امروز نخستین روز بعد از تصویب قیمت 24 هزار و 600 تومانی مرغ توسط ستاد تنظیم بازار است که برخی واحدهای مرغداری تمکین کرده و جای تقدیر دارد.
دره‌وزمی با تاکید بر اینکه جهاد کشاورزی استان باید واحدهایی که تمکین نکرده‌اند را به زودی به سازمان صمت معرفی کند، افزود: در کنار توزیع 91 تن مرغ گرم، مرغ منجمد نیز با قیمت 15 هزار تومان در بازار موجود است.
دادستان انقلاب و عمومی سنندج هم در این باره اظهار کرد: ملاک و معیار قیمت کالاها توسط کارگروه‌های تنظیم بازار بعنوان مرجع قانونی مشخص می‌شود و همه تولیدکنندگان مکلف و موظف به رعایت آن هستند.  
محمد جباری افزود: براساس تصمیم کارگروه تنظیم بازار قیمت مرغ گرم 24 هزار و 600 تومان تعیین شده و همه مرغداری‌ها مکلف به تبعیت از آن هستند.
وی گفت: همانگونه که در ستاد تنظیم بازار اعلام کردیم تا زمانی که  نیاز کردستان مرتفع نشود خروج مرغ زنده از مبادی استان ممنوع است و هر واحدی تخلف کند محموله‌اش توقیف و به کشتارگاه منتقل و با قیمت ضابطه‌مند توزیع می‌شود.  

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online