ایسنا/ مدیرکل دامپزشکی استان همدان با تأکید بر اینکه همدان از نظر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پاک است، گفت: تلف شدن پرندگان در تالاب آق‌گل به علت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نبوده و استان همدان فعلاً از این نظر پاک است.

محمدرضا رسولی، مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به اینکه هر ساله با فرارسیدن فصل سرما و مهاجرت پرندگان به کشور ما احتمال بروز آنفلوآنزای فوق حادپرندگان وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به اینکه همدان یکی از استان های پذیرنده پرندگان مهاجر است، از قبل تمهیدات لازم اندیشیده شده و ستاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تشکیل شده است.
وی با تأکید بر اینکه آمادگی لازم در استان در زمینه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وجود دارد، تصریح کرد: گزارشاتی از تلف شدن پنج قطعه پرنده در تالاب آق‌گل داده شد که بلافاصله نیروهای دامپزشکی و محیط زیست استان از این پرندگان نمونه‌گیری کرده و در اداره کل دامپزشکی استان مورد بررسی قرار گرفته و آزمایشات مورد نیاز انجام شد که نشان داد هیچ موردی از آنفلوآنزا در این منطقه وجود نداشته است.
رسولی ادامه داد: علاوه بر آزمایش‌های انجام شده از پرندگان تلف شده، یک نمونه زنده‌گیری صورت گرفته و نمونه‌برداری شد و در نهایت مشخص شد این نمونه نیز آنفلوآنزا نداشته است بنابراین می‌توان گفت استان همدان فعلاً از نظر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پاک است و امیدواریم این وضعیت ادامه پیدا کند.
مدیرکل دامپزشکی استان همدان تأکید کرد: مردم در صورتی که از پرندگان نگه‌داری می‌کنند حتماً توجه داشته باشند که با پرندگان آزادپرواز بیرون تماس نداشته باشند و هر گونه تلفات و بیماری پرندگان را از طریق شماره ۱۵۱۲ به دامپزشکی گزارش دهند.
وی درباره علت تلف شدن ۱۱ رأس دام در یکی از دامداری‌های شهرستان اسدآباد نیز گفت: با توجه به بررسی‌ها و بازدیدهایی که از این دامداری صورت گرفت، مشخص شد هیچ‌ بیماری واگیری در تلفات این دامداری نبوده و این ۱۱ رأس دام به علت پرخوری تلف شدند.
ابراهیم نعمت‌گرگانی، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ملایر نیز اشاره کرد: تاکنون هیچ نشانه ای از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب آق گل ملایر مشاهده نشده است.آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today