ایرنا/ فرماندار پلدختر نسبت به وقوع سیل در این شهرستان هشدار داد و گفت: مسوولان و اعضای ستاد بحران پیش‌بینی های لازم را برای مقابله با بحران احتمالی انجام دهند.

حسن رضاییان، فرماندار پلدختر روز شنبه در جلسه ستاد مدیریت پلدختر اظهار داشت: با توجه به پیش بینی شدت بارندگی ها از سوی سازمان هواشناسی در روستاهای جنوبی و تجربه سیل های گذشته، مدیران شهرستان باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی و کاهش آسیب و خسارات ناشی از آن انجام دهند.
وی افزود: شهرستان پلدختر محل خروجی آب‌های سطحی لرستان است که در معرض خطر سیل قرار دارد بنابراین باید تمام زیرساخت ها به ویژه در مکان های سیل سال گذشته مستحکم باشد.
فرماندار پلدختر گفت: با توجه به تکمیل نشدن دیواره حفاظتی در برخی مناطق مسکونی حاشیه رودخانه کشکان، قسمت هایی از جمله بخش غربی شهر معمولان و روستای چم گز  در خطر طغیان رودخانه هستند که باید اقدامات لازم برای جلوگیری از نفوذ احتمالی آب به منازل مسکونی صورت گیرد.
رضاییان با تاکید بر تخلیه منازل مسکونی حاشیه کشکان در صورت طغیان رودخانه افزود: مدیران و متولیان امر باید طی ۲ روز آینده در حالت آماده باش و به طور میدانی در کنار مردم باشند.
وی یادآور شد: اعضای ستاد بحران شهرستان، بخشداران و دهیاران به منظور مقابله با بحران و سیلاب احتمالی تا پایان بارندگی‌ها در حوزه استحفاظی خود حضور داشته و در آماده‌باش کامل باشند.
فرماندار پلدختر گفت: بخشداران با ابلاغ نامه کتبی به دهیاران اطلاع رسانی کنند تا با حضور جدی در روستاها، مناطق پرخطر را به منظور جلوگیری از بحران و کاهش خسارات احتمالی شناسایی نمایند.
رضاییان با تاکید بر انجام اقدامات فوری برای جلوگیری از آبگرفتگی پل های کم ارتفاع اظهار داشت:‌ تمهیدات لازم برای تامین ذخیره انرژی از جمله سوخت مورد نیاز نانوایی ها، مراکز درمانی، خدماتی و سوخت رسانی به مناطق روستایی توسط شرکت پخش و فرآورده های نفتی انجام شود.
وی افزود: هلال احمر باید مقدمات راه اندازی مراکز اسکان اضطراری را فراهم کند و راه‌های منتهی به رودخانه، پل های مواصلاتی و مناطق پرخطر هنگام طغیان کشکان بسته شود.
فرماندار پلدختر تاکید کرد: پیمانکاران، روستاییان، کشاورزان و عشایر باید تجهیزات، ادوات، موتور آلات و احشام خود را در مسیر و یا از نزدیکی رودخانه جمع آوری و به مکان امنی منتقل کنند.
بنابر اعلام اداره‌کل هواشناسی لرستان سامانه بارشی قوی و سردی از روز جمعه وارد استان شده است که بر اثر آن، تردد در جاده‌های این منطقه با اختلال همراه خواهد شد.
بر این اساس‌ فعالیت این سامانه تا روز یکشنبه آسمان لرستان را تحت تاثیر قرار می دهد که به تناوب، طی این مدت موجب ابرناکی، وزش باد شدید لحظه‌ای، کاهش دما و بارش باران همراه با رعد و برق در تمام استان می‌شود.
بر اساس پیش‌بینی ها متوسط میزان بارندگی این سامانه بارشی در لرستان بین ۵۰ تا ۷۵ میلی‌متر است و با توجه به همراهی هوای سرد با این سامانه، در نواحی سردسیر، ارتفاعات و مناطق کوهستانی استان شاهد ریزش برف خواهیم بود.
هواشناسی لرستان اعلام کرده است این سامانه باعث آبگرفتگی معابر، ایجاد روان‌آب‌های سطحی، سیلابی شدن مسیل ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، اختلال در تردد و لغزندگی جاده‌ها و مه آلودشدن هوا می‌شود.
استاندار لرستان نیز روز گذشته با هشدار در خصوص وقوع سیل احتمالی در این استان بر آماده باش دستگاه های مرتبط و خدمات رسان تاکید کرد.

آخرین خبر لرستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_todayy