اروم نیوز/ رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه گفت: در صورت عدم خروج بیش از ۸۰ درصد سیب آذربایجان‌غربی از کشور، شاهد ضررهای غیرقابل جبران برای کشاورزان و ضربه مهلک بر کشاورزی خواهیم بود.

بهنام تاج الدینی،  رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه با بیان اینکه امسال بیش از ۸۰۰ هزار تن سیب در سردخانه‌های آذربایجان‌غربی دپو شده، اظهار کرد: امسال حدود یک سوم بیشتر از سال گذشته سیب در سردخانجات وجود دارد.
وی افزود: این در حالی است که صادرات قابل توجهی انجام نشده و موانع صادراتی هم به قوت خود پا برجا مانده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ارومیه، با اشاره به اینکه تاکنون مرزهای پاکستان بسته بوده و هیچ صادراتی انجام نشده، عنوان کرد: در سال‌های گذشته کشورهای افغانستان و پاکستان بیشترین سیب و محصولات کشاورزی کشورمان را پذیرا بودند، ولی امسال صادرات بسیار اندکی به اوراسیا، عراق و افغانستان صورت می‌پذیرد که می‌توان به صراحت گفت این‌ صادرات گره‌ای از مشکلات اقتصادی سیب آذربایجان‌غربی باز‌ نخواهد کرد.
وی افزود: روزانه باید حدود ۷ هزار تن سیب در راستای تنظیم شرایط فعلی بازار سیب خارج شود؛ اما شاهد میزان بسیاری کمی از فروش و خروج سیب از سردخانه‌ها هستیم که این مسئله قابل توجه بوده و بسیار نگران کننده است.
تاج‌الدینی، با بیان اینکه تا‌کنون مذاکراتی در راستای صادرات سیب به پاکستان و بازگشایی دروازه های صادراتی ای کشور به روی سیب انجام نشده، ابراز کرد: در صورت عدم وجود صادرات و با توجه به کشش پایین بازارهای داخلی و افزون بودن میزان عرضه بر تقاضا، شاهد ضربه مهلکی به باغداران و کشاورزان خواهیم بود که غیرقابل جبران است.
وی، تاکید کرد: در صورت ادامه روند فعلی و دپوی سیب در سردخانجات شاهد از بین رفتن محصول باغداران و افت شدید بازار خواهیم بود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ارومیه، تصریح کرد: هم اکنون تاجران و صادر کنندگان واقعی به دلیل عدم موفقیت در برگشت دادن سرمایه از میدان صادرات کنار رفته و صادر کنندگان خرد و ریزی با سرمایه ناچیز و صادرات ناچیز در حال فعالیت هستند که البته با وجود موانع صادراتی امکان صادرات این افراد و موفق بودن در بازگشت دادن سرمایه شبهاتی همچون رانت و دیگر مسائل را مطرح می کند که قابل توجه است.
وی گفت: خواهشمندیم چنانچه صادرات این افراد صحیح است، راه‌های بازگشت سرمایه با وجود نبود زیرساخت‌ها را به دیگر صادرکنندگان آموزش دهند.
تاج‌الدینی در پایان با گلایه از عدم توجه مسئولین به مساله تعهد پیمان‌سپاری ارزی، تصریح کرد: مساله پیمان‌سپاری ارزی به‌عنوان سدی محکم در مقابل صادرات محصولات کشاورزی بیان شده و قول‌های مسئولین در راستای پیگیری و مستثنی سازی بخش کشاورزی از این تعهد نیز بی نتیجه بوده و بزرگ‌ترین ضربه به بخش کشاورزی همچنان پابرجا مانده است.

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today