باشگاه خبرنگاران/ مدیر کل دامپزشکی مازندران در مورد احتمال جهش ویروس آنفلوانزا فوق حاد پرندگان و انتقال آن به انسان توضیحاتی را ارائه داد.

دکتر رضوانی مدیر کل دامپزشکی مازندران گفت: افراد از شکار پرندگان مهاجر و مصرف گوشت آن‌ها خودداری کنند چون احتمال جهش این ویروس و ترکیب و انتقال با بیماری جدید برای انسان وجود دارد.
او با بیان اینکه همه ساله با حضور پرنده‌های مهاجر به استان این احتمال وجود دارد که با خود این بیماری را بیاورند، افزود: طبق گزارش‌ها در منطقه ازباران فریدونکنار تلفاتی یک یا دوبال از پرندگاه مهاجر را داشتیم.
دکتر رضوانی گفت: با نمونه برداری‌های انجام شده بیماری آنفلوانزا  فوق حاد پرندگان تایید شد و ما بر اساس دستورالعمل این منطقه را پاکسازی کردیم.
او افزود: منطقه به ظاهر پاک است ولی پرنده مهاجر همچنان وجود داشته و چون این ویروس از طریق این پرندگان انتقال می‌یابد افراد از شکار این پرندگان و مصرف گوشت آن‌ها خودداری کرده چون احتمال  آلوده بودن پرنده  و انتقال بیماری به افراد وجود دارد.
مدیر کل دامپزشکی مازندران به روستاییانی که طیور بومی پرورش می‌دهند هشدار داد انتقال این بیماری می‌تواند از طریق فضولات پرندگان مهاجر هم صورت گیرد بر این اساس روستاییان طیور بومی خود را به سمت جا‌هایی که پرنده‌های مهاجر هستند هدایت نکنند.
او افزود: تمام مرغ‌های تولیدی در استان تحت نظارت دامپزشکی بوده و سالم هستند و هیچ گونه نگرانی بابت مصرف آن برای هموطنان وجود ندارد.
مدیر کل دامپزشکی مازندران گفت: تورم روی صورت یا تاج طیور، پرخونی تاج و لکه‌های خون در صورت یا خونریزی زیر پوست در ساعد پای مرغ از علایم این بیماری است.

آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today