تسنیم/  هر بار اخباری مبنی بر توزیع گسترده روغن خوراکی در بازار منتشر می‌شود اما مشاهدات میدانی کمبود روغن را در بازار نشان می‌دهد کمبودی که ناشی از عرضه کمتر از تقاضا است.

عبدالله رزاق‌منش، رئیس اتحادیه عمده‌فروشان مواد غذایی شیراز در توضیح دلایل کمبود روغن خوراکی در بازار می‌گوید: کمبود روغن در سطح عرضه به دلیل وقفه در ترخیص مواد اولیه و چندین علت ریز و درشت پیرامون تحریم‌ها و عدم امکان نقل و انتقال پول و ارز است زیرا تولید روغن خوراکی در کشور صددرصد وابسته به واردات مواد اولیه از خارج است.
رئیس اتحادیه عمده‌فروشان مواد غذایی شیراز با بیان اینکه دولت برای تامین مواد اولیه روغن خوراکی در قبال ثبت سفارش و واردات به واردکننده ارز 4200 تومانی پرداخت می‌کند، می‌گوید: یک کیلو روغن تولید داخل حدود 11هزار تومان نرخ‌گذاری شده است و قیمت هر کیلو روغن خارجی اکنون 110 هزارتومان است.
وی با بیان اینکه مصرف روزانه روغن در فارس حدود 260 تن است که باید توسط کارخانجات کشور تامین شود، می‌افزاید: روغن به صورت روزانه در هایپرهای منتخب شهر شیراز توزیع می‌شود اما کفاف نیاز مردم را نمی‌دهد و براساس برنامه‌ریزی به تدریج عرضه افزایش خواهد یافت.
رزاق‌منش در مورد وضعیت توزیع روغن در بقیه استان‌ها می‌گوید: طی تماس با مراکز متعدد استان‌ها مشکل کمبود در بقیه نقاط کشور هم وجود دارد و توزیع شدت و ضعف دارد فقط در رامسر وضعیت مناسب است که دلیل آن وجود بزرگ‌ترین کارخانه تولید روغن در بهشهر با 65 سال سابقه است که بیش از 45 درصد روغن کشور در آن واحد صنعتی تولید می‌شود. 
وی می‌افزاید: مسئولان فارس از بدو بروز مشکل در استان تلاش بسیار برای حل مشکل و جذب سهم بیشتر برای استان داشتند و نمونه بارز آن تبدیل خط تولید روغن صنعتی کارخانه روغن نباتی شیراز به روغن خوراکی است.
رزاق‌منش با تاکید بر اینکه سرانه مصرف روغن خوراکی در کشور بالا است، می‌گوید: سرانه مصرف روغن در کشور ایران به ازای هر نفر 20 کیلو است که 7 کیلو بیشتر از سرانه مصرف جهانی است بنابراین ضرورت دارد جهت اصلاح آن تلاش شود اما این موضوع در مناقشات سیاسی و موج سواری‌ها فعلا جایگاهی ندارد.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online