ايرنا/ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تبريز گفت: تحويل ندادن يا ‌تحويل جنازه‌ اشتباهي فوتي هاي کرونا در بيمارستان‌ها ناممکن است.

روزبه رجايي، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تبريز با اشاره به برخي شايعات مطرح شده در فضاي مجازي مبني بر تحويل ندادن جنازه بيماران کرونايي يا دادن جنازه اي اشتباهي، اظهار کرد: به عنوان مثال مباحثي در خصوص استفاده از ارگان‌هاي بيماران فوتي کرونايي براي پيوند مطرح شد، در حالي که انجام تست کرونا براي بيمار اهدا کننده ضروري بوده و در صورت مثبت بودن تست آن بيمار، امکان پيوند وجود ندارد.
وي اضافه کرد: ارگان‌هاي بيماري که مبتلا به کرونا است، اصلا به درد پيوند نمي‌خورد، اين شايعه بيشتر شبيه شوخي بي‌مزه‌اي است که آنقدر گسترش يافت که تبديل به موضوعي جدي و تراژديک شد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تبريز در ادامه با بيان اينکه هيچ درمان قطعي براي درمان کوويد۱۹ در جهان وجود ندارد، يادآوري کرد: تمامي درمان‌هاي مطرح شده در جهان، درمان‌هاي کمک کننده هستند؛ برخي داروها مانند رمدسيور هم انديکاسيون‌ها و دستورالعمل‌هاي خاص خود را دارند و اين گونه نيست که بتوان دارو را براي تمامي مبتلايان به کرونا استفاده کرد.
وي گفت: مقالات نشان مي‌دهند اين دارو فقط در مورد برخي بيماران کمک کننده است و نقشي در کاهش مرگ و مير کرونا ندارد.
رجايي افزود: در مورد دارو هم کمبودهاي مقطعي در سراسر کشور وجود دارد؛ داروها از طريق وزارت بهداشت و درمان توزيع شده و از طريق معاونت غذا و دارو در اختيار بيمارستان‌هاي بستري کننده مبتلايان به کوويد ۱۹ قرار مي‌گيرد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تبريز گفت: مباحثي مانند فرستادن بيماران براي تهيه داروي کرونا به بيرون از بيمارستان هم مطرح مي‌شود که بخشنامه‌اي به بيمارستان‌ها صادر کرده و از آن‌ها خواسته‌ايم تا به هيچ وجه بيماران را به بيرون از بيمارستان نفرستند، شايد آن داروي خاص، تنها براي يک بيمار از هر ۱۰ بيمار کرونايي نياز باشد.

آخرين خبر آذربايجان شرقي در اينستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today