آخرین خبر/ اداره کل ارتباطات شهرداری اهواز در واکنش به کلیپ منتشره در فضای مجازی در خصوص معدوم سازی سگها اطلاعیه داد.

در متن این اطلاعیه آمده است:
«به استحضار عموم شهروندان عزیز میرساند که
*سازمان مدیریت پسماندشهرداری اهواز از اواسط سال ۹۷ بر اساس دستورالعمل‌ کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب ابلاغی معاونت محترم عمرانی وزارت کشور و با همکاری اساتید دانشکده دام‌پزشکی شهید چمران اهواز و گروه‌های حامی حقوق حیوانات اقدام به طراحی و اجرای نخستین مرکز کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب در اهواز کرد.
این مرکز به مساحت ۷ هزار متر مربع، در برگیرنده چندین بخش از قبیل سالن قرنطینه و غرفه پیش و پس از عقیم‌سازی، حمام ضد کنه، اتاق معاینه، اتاق عمل و داروخانه و آشپزخانه در محیطی کاملا بهداشتی و دارای شبکه دفع فاضلاب در بهار ۹۸ افتتاح شد.
همچنین با تاکید شهردار اهواز، فر آیند زنده‌گیری و نهایتاً عقیم ‌سازی و رهاسازی بر اساس دستورالعمل ابلاغی با استفاده از پیمانکار مورد تایید و تحت نظارت دامپزشک مقیم و با رعایت همه استانداردها صورت پذیرفته است.*
*تاکنون حدود ۴۹۰ قلاده سگ بلاصاحب بر اساس گزارشات رسیده به سامانه ۱۳۷ در مناطق و محلات شهر اهواز، زنده گیری و پس از طی مراحل بهداشتی و انگل‌زدایی، عقیم سازی و رهاسازی شد. ولیکن متاسفانه برآورد های تقریبی حاکی از وجود تعدادی بالغ بر ۶۵۰۰ قلاده سگ‌ بلاصاحب در شهر اهواز می‌باشد که بر اساس گزارشات مراکز بهداشت اهواز سالانه قریب به ۳۰۰۰ گزیدگی را موجب گردیده اند که بیانگر این است که بین عقیم‌سازی و زادوولد و روند تکثیر سگ‌های موجود در شهر تعادل و تناسب برقرار نشده است بگونه‌ای که در برخی مناطق هم‌جوار کلونی‌های سگ‌های بلاصاحب بعضا مشاهده می‌شود. لذا با توجه به مزاحمت این حیوانات برای زنان باردار و کودکان و وحشت ناشی از حضور سگها در معابر، برخی از شهروندان بصورت خودسرانه اقدام به معدوم سازی آنها با سلاح شکاری نموده اند.
*کلیپی که در فضای مجازی نشر یافته متاثر از این قبیل رفتارهای برخی افراد در پارک شهروند اهواز می‌باشد که بصورت خودسر به معدوم سازی سگها روی آورده اند و لاجرم شهرداری به منظور رعایت بهداشت عمومی نسبت به جمع‌آوری اجساد سگهای رها شده در معابر اقدام کرده است.
* سیاست این سازمان با مقوله حیوانات بلاصاحب، برخورد علمی و بهداشتی است واز این حیث آمادگی همکاری با علاقمندان و حامیان حقوق حیوانات در کمک به فرآیند عقیم‌سازی را اعلام مینماید.
*در پایان، علاوه بر توصیه به خویشتن‌داری به طرفین این موضوع چالش‌برانگیز تقاضا دارد، هم شهروندان معترض به وجود سگ‌ها در معابر شهری نسبت به رعایت حقوق حیوانات اهتمام جدی نموده و هم از حامیان حیوانات استدعا مینماید تا پیگیری و تعقیب حقوقی متخلفین از هرگونه رفتار تنش زا خودداری نمایند».
 


آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today