ایرنا/ استان ایلام پس از طی یک دوره چندماهه قرارگیری در وضعیت قرمز کرونا، هفته گذشته و پس از اعمال محدودیت‌های جامع از این وضعیت خارج شد و تعداد بستری‌ها ۷۵ درصد کاهش یافت.

مسوولان مانند هر بار که کرونا در این استان کمی روی آرامش می‌گیرد، این هفته نیز هشدار دادند که این وضعیت شکننده و ناپایدار است و در کمترین زمان و با عدم رعایت مردم به روال سابق بازمی‌گردد خصوصا اینکه در آستانه شب یلدا قرار داریم.
رییس دانشگاه علوم ایلام با تاکید بر ادامه رعایت‌پروتکل های بهداشتی توسط مردم، هشدار داد: خارج شدن استان از وضعیت قرمز به منزله پایان کرونا و کنار گذاشتن پروتکل‌ها و فاصله اجتماعی نیست.
به گفته دکتر محمد کریمیان، با توجه به در پیش بودن زمستان و کاهش بیشتر دمای هوا، مردم باید توجه بیشتری به سلامت خود داشته باشند و در رعایت دستورالعمل‌ها دقت کنند چرا که فاصله وضعیت‌های کرونا بسیار کم است و با کوچکترین عدم رعایت به حالت قرمز باز می‌گردد.
همزمان با اعمال محدودیت‌های جامع کرونا، طرح غربالگری محله به محله با عنوان شهید سلیمانی نیز با موفقیت در این استان در حال اجراست و به کاهش گسترش بیماری منجر شده است.
فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) ایلام در این خصوص گفت: ۱۵ هزار خانوار در نقاط مختلف این استان در ۱۰ روز اول اجرای طرح شهید سلیمانی مورد غربالگری کرونا قرار گرفتند.
به گفته سردار جمال شاکرمی،در این بازه زمانی ۱۰ روزه، ۳۵ هزار نفر غربالگری که از این تعداد سه هزار و ۴۴۲ نفر با علائم بالینی کرونا تشخیص داده شدند.
افتتاح ۲۸ طرح شهرداری‌های استان ایلام از طریق ویدیوکنفرانس با حضور رییس‌جمهوری، افزایش ۷۰  درصدی اعتبارات استان ایلام در بودجه سال آینده، فعالیت دوباره کارخانه تولید خوراک دام و طیور بعد از ۱۵ سال، بازگشت به تحصیل ۱۳ دانش‌آموز ساکن شهرستان هلیلان و شهادت چهارمین مدافع سلامت از دیگر اخبار مهم استان ایلام در هفته گذشته است.
استان ایلام از وضعیت قرمز کرونا خارج شد
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: این استان با توجه به کاهش تعداد بستری ها که یکی از شاخص های رنگبندی کرونایی است از وضعیت قرمز خارج شد.
دکتر محمد کریمیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع ۱۱ شهرستان این استان شهرستان های هلیلان، سیروان، بدره و دهلران در وضعیت زرد و شهرستان های ایلام، ایوان، مهران، ملکشاهی، دره شهر، آبدانان و چرداول در وضعیت نارنجی قرار دارند.
استاندار: طرح جامع مبارزه با کرونا در ایلام موفقیت‌آمیز است
استاندار ایلام با بیان اینکه اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند مبارزه با کرونا در این استان موفقیت‌آمیز بوده است، گفت: محدودیت‌های جدید با همراهی بسیار خوب مردم و مسوولان در حد قابل قبولی اجرایی شده است و در عمل شاهد نتایج آن در کاهش تعداد مبتلایان و فوتی‌ها هستیم.
قاسم سلیمانی دشتکی اظهار داشت: میزان رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی در ادارات ۹۸ درصد، اصناف و بازاریان ۹۳ درصد، منع تردد مناطق قرمز و نارنجی ۹۲ درصد و منع تردد شبانه ۹۵ درصد موفقیت آمیز بوده است.
استاندار ایلام: غربالگری محلات گام چهارم مبارزه با کروناست
استاندار ایلام با تاکید بر رعایت پروتکل ها و اجرای دقیق غربالگری در همه نقاط استان، گفت: غربالگری محله به محله گام چهارم مبارزه با کروناست.
سلیمانی دشتکی یادآور شد: مراقبت از بیماران، تست از اطرافیان بیمار و همچنین مراقبت از بیماران زمینه ای مهم ترین هدف غربالگری برای قطع زنجیره کرونا در استان است.
بستری های کرونا در ایلام ۷۵ درصد کاهش یافت
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به روند نزولی ابتلا، بستری و فوتی کرونا در این استان، افزود: تعداد بستری های کرونا در آذرماه ۷۵ درصد کاهش یافت.
دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: مجموع موارد مثبت کرونا در  استان ایلام تاکنون ۲۳ هزار و ۲۸۸ مورد و تعداد افراد بهبود یافته  ۲۱ هزار ۸۷۲ نفر است.
وی یادآور شد: مجموع فوتی های کرونا نیز ۶۲۷ نفر و تعداد بستری موجود در استان ۱۰۰ نفر است که ۱۵ نفر از این بیماران در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.
روزانه سه تا پنج ایلامی بر اثر کرونا جان می‌دهند
استاندار ایلام آمار فوتی‌های ناشی از کرونا در این استان را همچنان زیاد عنوان کرد و گفت: به طور میانگین روزانه سه تا پنج نفر بر اثر کرونا در این استان فوت می‌کنند.
سلیمانی‌دشتکی افزود: شمار بیماران بستری‌ ناشی از کرونا  که در هفته‌های گذشته تا مرز ۵۰۰ نفر هم رسیده بود در این چند روز  به ۸۰ نفر کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه با وجود بهبودی نسبی در وضعیت تعداد مبتلایان و بستری‌ها، آمار فوتی‌ها هنوز بالاست، تاکید کرد: آمار فوتی‌ها به صورت میانگین بین سه تا پنج نفر است و البته این موضوع به بستری‌های چند هفته گذشته بر می‌گردد و مهم ترین دلیل آن هم مراجعه دیرهنگام افراد به بیمارستان است.

آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/akharinkhabar_ilam/