ایرنا/ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: برای تکمیل سد مخزنی سد عمارت گرمی مغان فاینانس یک هزار میلیارد ریال با تضمین دولتی از سازمان برنامه و بودجه اختصاص یافت.

عباس جنگی مرنی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل اظهار کرد: با بهره‌برداری از این سد ۱۵ میلیون مترمکعب آب برای شرب، ۷۵ میلیون مترمکعب برای کشاورزی و ۲۸ میلیون مترمکعب نیز برای امور زیست محیطی تامین خواهد یافت.
وی اظهار کرد: تامین اعتبارات لازم برای تکمیل طرح‌های توسعه منابع آب در استان اردبیل در دستور کار ویژه شرکت آب منطقه‌ای اردبیل قرار دارد تا با استمرار و ادامه فعالیت کارگاه‌های عمرانی در بخش آب، تکمیل و بهره‌برداری از این طرح‌های ملی زودتر به نتیجه برسد.
جنگی مرنی ادامه داد: عملیات اجرایی سد مخزنی عمارت با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصد و با حجم مخزن ۱۸۲ میلیون مترمکعب جزو طرح‌های ملی استان اردبیل است که برای احداث آن تاکنون چهار هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و از محل اعتبارات عمومی و مرزی نیز ۳۷۰ میلیارد ریال برای این پروژه اختصاص یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به تاثیر بسیار مثبت این سد در توسعه و آبادانی منطقه بیان کرد: با تکمیل و بهره‌برداری از این سد بخش قابل توجهی از کمبود منابع آب در بخش‌های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت منطقه مغان مرتفع خواهد شد.
وی بیان کرد: در سال‌های اخیر با استفاده از فاینانس داخلی یک هزار میلیارد ریال برای سد عمارت، ۲۱۳۰ میلیارد ریال برای تکمیل شبکه آبیاری گیوی، ۶۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی سبلان و ۱۸۰ میلیارد ریال برای تکمیل و بهره‌برداری تصفیه‌خانه آب شرب خلخال اختصاص یافته و در آینده نیز سه هزار میلیارد ریال دیگر از محل فاینانس داخلی برای طرح‌های آب استان اردبیل اختصاص خواهد یافت.
جنگی مرنی درباره عملیات اجرایی پایاب سد گیوی گفت: پایاب این سد هفت هزار هکتار اراضی زراعی و باغی در شهرستان کوثر را آبیاری می‌کند.
وی اضافه کرد: توسعه و بهبود اراضی دیم و باغات شهرستان کوثر(گیوی)، کنترل سیلاب رودخانه گیوی، ایجاد اشتغال، جلوگیری از مهاجرت اهالی و افزایش جاذبه‌های توریستی شهرستان از اهداف احداث سد گیوی است.
 
 
  
  

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today