ایرنا/ معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین گفت: ۲ خانه تاریخی روستایی در شهرستان تاکستان در بررسی های اولیه واجد شرایط لازم برای ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شدند.

احسان نورانی معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین با اعلام این خبر اظهار داشت: مستندات و مشخصات این خانه به شورای ثبت در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارسال می شود تا در صورت بررسی نهایی و تایید به ثبت برسند.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین با بیان اینکه این خانه ها در روستاهای یاری آباد و قاسم آباد تاکستان قرار دارند، اظهار داشت: این خانه ها دارای معماری اصیل ایرانی و مربوط به دوره پهلوی اول هستند.
این مسوول گفت: سیاست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ادارات کل تابعه، شناسایی و حفظ خانه های تاریخی و کمک به احیای آنهاست.
وی افزود: حفاظت از خانه های تاریخی به حفظ بافت تاریخی شهرها و روستاها کمک می کند و فرصتی برای رونق گردشگری در این مکان ها به شمار می رود.
وی همچنین اظهار داشت: نشست بررسی ثبت مربوط به هفت اثر ناملموس از استان قزوین برای ثبت در فهرست آثار ملی اوایل بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد.
استان قزوین دارای بیش از ۱۴۰۰ اثر اعم از ملموس و ناملموس در فهرست آثار ملی است.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today