ایرنا/ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: با توجه به هشدار هواشناسی گیلان مبنی بر وزش باد گرم و احتمال حریق در مراتع و جنگل ها، نیروهای حفاظت منابع طبیعی استان با تجهیزات و امکانات لازم آماده باش هستند.

میرحامد اختری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان اظهار داشت: افزون بر ۶۰۰ نفر از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان با تجهیزات و امکانات لازم برای اطفاء حریق های احتمالی آماده باش هستند.
وی افزود: علاوه بر آماده باش نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی، تمام نیروهای اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری  گیلان گروه بندی شده اند تا در مواقع نیاز و بحران حریق وارد عمل شوند.
وی خاطر نشان کرد: طی هفته اخیر ۲۰ فقره حریق به دلیل وزش باد گرم در شهرهای رودبار، رشت، شفت، تالش و سیاهکل داشتیم که ۹۷ درصد این حریق ها زیر یک هکتار بود ضمن اینکه این آتش سوزی ها سطحی بوده و آسیبی به تنه درختان نرسیده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان از مردم خواست تا در صورت مشاهده آتش در جنگل ها و مراتع با شماره ۱۵۰۴ و ۱۳۹ تماس گرفته و اطلاع دهند تا در اسرع وقت برای مهار حریق اقدام شود.
گیلان به عنوان خطه سرسبز کشور دارای ۵۶۵ هزار هکتار جنگل و ۲۲۴ هزار هکتار مرتع است.
بر اساس اعلام هواشناسی گیلان؛ از  روز چهارشنبه با شکل گیری مجدد جریانهای جنوبی باد گرم و در برخی نقاط شدید یا خیلی شدید و افزایش دما به طور متوسط بین ۹ تا ۱۵ درجه را شاهد خواهیم بود.
بر اساس این گزارش، به تدریج از فردا با شکل گیری مجدد جریانهای جنوبی در بعضی نقاط وزش  باد گرم شدید، خیلی  شدید و افزایش دما تا روز جمعه مورد انتظار است،  پیش بینی می شود که سرعت وزش باد گرم در مناطق کوهستانی بیشتر از مناطق جلگه ای باشد و افزایش دما از روز چهارشنبه تا جمعه در برخی مناطق به ۲۷ و ۲۸ درجه برسد و از روز شنبه این پدیده جوی  از استان خارج می شود .
آسیب به سازه ها، تاسیسات، شکستن شاخه ها و احتمال سقوط درختان، گسترش آتش سوزی جنگل ها، مراتع و عرصه های طبیعی، سقوط بهمن و وقوع کولاک و ریزش سنگ و افزایش سطح آب رودخانه ها از جمله احتمالات ناشی از این شرایط جوی عنوان شده است.

آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today