ایرنا/ کیفیت هوای بجنورد، مرکز خراسان شمالی برای چهارمین روز پیاپی ناسالم شده است که به گفته کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان این وضعیت تا پایان هفته ادامه دارد.

جواد عمارلو، کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: بر اساس داده های ایستگاه سنجش آلودگی هوا در مرکز استان، شاخص سنجش آلودگی در ۲ روز گذشته برای تمام گروه ها ناسالم بود اما امروز آلودگی کمی کاسته شده اما در آستانه رسیدن به وضعیت ناسالم برای تمامی گروه ها قرار دارد.
وی افزود: امروز شاخص کیفیت هوای بجنورد ۱۴۶ ثبت شده که ناسالم برای گروه‌های حساس است، این رقم دیروز ۱۷۷ و روز یکشنبه ۱۵۸ بود که ناسالم برای تمام گروه‌های جامعه بود.  
کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی ادامه داد: تغییر این وضعیت در انتظار تغییر آب و هوا و وزش باد است که در روزهای اخیر به علت وارونگی هوا، کیفیت هوا نامناسب شده است.
عمارلو گفت: در شاخص سنجش هوا وضعیت صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای تمام گروه‌های سنی، ۲۰۱ تا ۳۰۰ خیلی ناسالم و بیش از ۳۰۰ خطرناک و بحرانی است.
وی اظهار داشت: گرد و غبار، علت مهم آلودگی هوای بجنورد است، اطراف شهر بجنورد عرصه فعالیت سنگ‌شکن‌ها، کارخانه آسفالت و دیگر واحدهای آلاینده است.
عمارلو بیان کرد: با توجه به کاسه ای بودن شهر بجنورد، در صورت بروز مشکل در آلودگی هوا، رفع آن مشکل است، از این رو باید اقدامات پیشگیرانه، مورد توجه باشد.
کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: آلودگی هوای خراسان شمالی تنها در یک نقطه از بجنورد قابل سنجش و اندازه گیری است و تنها ایستگاه سنجش آلودگی هوای استان در جوار این اداره کل مستقر است.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today