ايرنا/ سخنگوي سازمان اورژانس کشور از مراجعه ۱۳۰ بيمار تنفسي، قلبي و چشم بر اثر وزش باد و گرد وخاک شهرستان زابل استان سيستان و بلوچستان به مراکز درماني و بهداشتي خبر داد.

مجتبي خالدي سخنگوي سازمان اورژانس کشور با تشريح آخرين وضعيت سوانح جوي بر اساس هشدار شماره ۶۹ و ۷۰ سازمان هواشناسي از ۲۹ دي تا ساعت هشت صبح روز چهارم بهمن ۹۹ افزود: وزش باد و گرد و خاک که از دو روز گذشته بسياري از مناطق سيستان و بلوچستان را فراگرفته، وضعيت آلودگي در شهرستان هاي زابل، هامون، ايرانشهر و چابهار را در سطح خطرناک قرار داده بود.
وي به اشاره به استان هاي متاثر از حوادث و سوانح جوي گفت: در مدت ياشده نيروهاي اورژانس ۱۱۵ در استان هاي آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اردبيل، خراسان شمالي، خراسان رضوي، خوزستان، زنجان، سمنان، سيستان و بلوچستان، کرمان، گيلان، گلستان و مازندران مشغول خدمات رساني به حادثه ديدگان و آسيب ديدگان بوده اند.
سخنگوي سازمان اورژانس کشور توضيح داد: در اين مدت تکنسين هاي اورژانس به ۱۱ مصدوم خدمات رساني کردند که از اين تعداد ۱۰ نفر(بر اثر رعد و برق و وزش شديد باد) به مراکز درماني و بيمارستاني اعزام شدند و يک نفر به علت وزش شديد باد و سقوط درخت در محل درمان سرپايي شد.
خالدي همچنين از انتقال ۳۱ نفر از جمله خانم باردار و بيماران در محاصره برف در استان هاي آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، گلستان، سمنان و مازندران خبر داد و گفت: در مدت يادشده يک فوتي هم بر اثر(سقوط درخت روي خودرو در شهرستان نکا) ثبت و گزارش شده است.
وي اعلام کرد: وزش شديد باد در زابل و بم ادامه دارد و بر پايه داده هاي ارسالي از eoc دانشگاه هاي علوم پزشکي تا کنون اختلالي در عملکرد حوزه سلامت گزارش نشده است.
سخنگوي سازمان اورژانس کشور از هموطنان خواست در صورت مواجه با مواردي از قبيل اورژانس هاي قلبي و تنفسي(تنگي نفس، فشار خون بالا، افت فشار خون)، اورژانس هاي گوارشي(خونريزي گوارشي همراه با استفراغ خوني) درد شکم، ضربه شديد به شکم، زنان و زايمان(سقط، تشنج، فشار خون بالا به همراه تاري ديد و تورم اندام ها، خونريزي شديد) با شماره اورژانس ۱۱۵ تماس بگيرند.
وي افزود: همچنين بيماران و مصدومان انواع حوادث مي توانند در مواردي همچون اورژانس هاي اعصاب(تشنج، سکته مغزي، اختلال تکلم ناگهاني)، کاهش سطح هوشياري، سردردهاي شديد و ناگهاني به همراه سفتي گردن، ضربه به جمجمه و ستون فقرات به دنبال سقوط، تصادف، سوختگي، برق گرفتگي، غرق شدگي، مسموميت دارويي و شيميايي، خودکشي، مار گزيدگي، عقرب گزيدگي، دررفتگي، شکستگي ها، پارگي وسيع بافت نرم و خونريزي هاي شديد با شماره ياد شده تماس بگيرند.
ارائه خدمات اورژانس پيش بيمارستاني در سوانح عمدي و غيرعمدي، حوادث غير مترقبه و فوريت‌هاي پزشکي در هنگام بروز بيماري‌هاي نوپديد، جديد و بلاياي طبيعي و انسان ساخت براي آحاد مردم يا هر مليت و تابعيتي از وظايف و مأموريت‌هاي اصلي سازمان اورژانس کشور است.

آخرين خبر سيستان و بلوچستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today