فارس/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تعداد فوتی‌ها نسبت به موج سوم کرونا 90 درصد کاهش داشته است، گفت: خراسان رضوی از نظر نرخ بروز کرونا رتبه بیست و هفتم کشور را دارد.

محمدحسین بحرینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: گزارش‌ها حاکی از آن است که برگزاری مراسم فاطمیه نسبت به آنچه انتظار داشتیم، خیلی خوب برگزار شده و مردم و هیئات مذهبی و روحانیون همکاری خوبی داشته‌اند البته برخی نارسایی‌ها و بی‌توجهی‌ها به صورت جزئی مشاهده شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن اظهار نگرانی درباره کمرنگ شدن رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا و بروز پیک چهارم این بیماری، گفت: در خراسان رضوی هنوز شیب بالای ابتلامتوقف نشده است و البته باید هفته آینده در این مورد اظهار نظر کرد.
وی عنوان کرد: در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا خراسان رضوی بر تقویت کمیته‌های نظارت تاکید شد، همچنین مقرر شد کارکنان ادارات به صورت صد در صدی در محل کار حضور داشته باشند و دور کاری فقط  شامل افرادی می‌شود که جزو گروه‌های پرخطر باشند.
بحرینی درباره بازگشایی آموزشگاه‌های فنی حرفه‌ای و موسیقی هم گفت: آغاز به کار این مراکز حداکثر با یک سوم جمعیت و مشروط بر اینکه فضای هر نفر از چهار مترمربع کمتر نباشد و تهویه هوا  هم استاندارد باشد، اجازه فعالیت دارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره تالارهای پذیرایی و مجتمع‌های آبی متذکر شد: برای این موضوع تهران دستورالعملی صادر  و یک سقف تعیین کرده‌اند که نظر اعضای ستاد کرونا خراسان رضوی و استاندار مخالف این است و معتقدیم باید با توجه به وسعت و حجم تالار تعداد نفرات را تعیین کنیم.
وی درباره وضعیت اپیدمی ویروس کرونا در خراسان رضوی اینطور بیان کرد: طی24 ساعت گذشته در خراسان رضوی 96 بستری جدید داشته‌ایم که در مجموع بستری‌های استان به 453 نفر رسید؛ همچنین 173 بیمار بدحال در آی سی یو بستری هستند.
بحرینی با بیان اینکه طی شبانه روز گذشته تعداد فوتی‌های مثبت خراسان رضوی پنج نفر بوده است، اظهار کرد: در هفته سوم آبان روند بستری‌های جدید کرونایی در استان به پیک 420 نفر رسید و در هفته سوم دی ماه با کاهش چشمگیر به 107 بیمار در روز رسیدیم اما متاسفانه گزارش‌ها حاکی است در هفته چهارم دی ماه این عدد افزایش و به 111 نفر در روز رسیده که می‌تواند زنگ خطری برای ما باشد.
طبق گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تعداد کل بستری‌های کرونایی خراسان رضوی در پیک کرونا(هفته چهارم ابان) 2 هزار و 132 نفر بوده که در حال حاضر به 496نفر رسیده و این عدد در هفته سوم  و دوم دی ماه به ترتیب 503 و 612 نفر بوده است.
وی درباره تعداد بیماران بدحال بستری در بخش مراقبت‌های ویژه هم عنوان کرد: در شرایط پیک کرونا 428 نفر بستری داشتیم که با تداوم روند کاهشی هفته دوم در ماه به 215نفر، هفته سوم 195 و هفته چهارم دی ماه نیز به 188 نفر رسیده است.

کاهش 90 درصدی فوتی‌های کرونا در خراسان رضوی
بحرینی با بیان اینکه تعداد فوتی‌ها نسبت به موج سوم کرونا 90 درصد کاهش داشته است، متذکر شد: خراسان رضوی از نظر نرخ بروز کرونا رتبه بیست و هفتم کشور را دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه شهرستان مشهد به لحاظ شیوع کرونا در خراسان رضوی را 19 عنوان کرد و گفت: وضعیت شهرستان‌های فیروزه، جوین، بینالود و مه ولات نسبتا خوب است.
وی وضعیت شیوع کرونا در شهرستان‌های صالح اباد، خلیل اباد، قوچان، کوهسرخ و سبزوار را بد توصیف کرد و افزود: درصد مثبت اعلام شدن تست های سرپایی کرونا در زمان پیک 62 درصد بود که الان به 8درصد تقلیل یافته است.
بحرینی تعداد بستری‌های کرونایی جدید مشهد طی 24ساعت گذشته را 50 نفربیان کرد و گفت: در حال حاضر تعداد کل بستری‌های این کلانشهر به 238 نفر رسیده و 102 نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد روند میانگین بستری‌های کرونایی جدید مشهد را در شرایط پیک 173 نفر بیان کرد و گفت: در هفته چهارم دی ماه این عدد به 61 نفر رسیده و کل بستری‌ها که در شرایط پیک سوم به 921 افزایش بافته بود، الان به 265 نفر کاهش پیدا کرده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: امروز در ستاد ملی مطرح شد که در بعضی استان‌ها مانند تهران و اصفهان میزان ابتلا در سنین 7 تا 17 سال افزایش داشته است اما در طول یک ماهه اخیر ما افزایش معناداری در ابتلای کودکان و نوجوانان مشهد و خراسان رضوی نداشته‌ایم.
بحرینی در خصوص برگزاری مراسم دهه فجر هم عنوان کرد: برای دهه فجر در جلسه هفته قبل ستاد ملی کرونا تصمیم گرفته شد برگزار نشود اما ممکن است تا آن زمان شرایط اپیدمی کرونا به گونه‌ای تغییر کند که این تصمیم را تحت الشعاع قرار دهد.

فقط 60 درصد مردم در صف نانوایی از ماسک استفاده می‌کنند!
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم در ادامه این نشست به وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها اشاره کرد و گفت: 50 درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها به مشتری‌ها برمی‌گردد، بازدیدهایی که از حدود چهار هزار نانوایی در زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده نشان می‌دهد در  78درصد نانوایی‌ها از ماسک استفاده می‌شود و 79 درصد آنها بهداشت فردی را رعایت می‌کنند و این در حالی است که تنها 60 درصد مشتری ها از ماسک استفاده میکنند!
دکتر مهدی قلیان با بیان اینکه 47هزار و 960 بازدید از نانوایی‌های حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد داشته‌ایم که به طور میانگین هر نانوایی 11 بار مورد بازدید قرار گرفته و در مجموع 5هزار و 156 اخطار صادر شده، هزار و 930 مورد به دادگاه معرفی و 488 مورد نیز پلمب کرده‌ایم.
وی از کاهش سهمیه آرد نانوایی‌ها در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا خبر داد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص برگزاری مراسم عزاداری ایام فاطمیه گفت: بیش از 95 درصد عزاداران در صحن جامع رضوی و خیابان‌های منتهی به حرم مطهر از ماسک استفاده کردند.
قلیان از همکاری 180نفر از پرسنل هلال احمر در طرح «آمران سلامت» با دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد.

افزایش 14 درصدی ورود خودرو به مشهد
جانشین فرماندهی انتظامی خراسان رضوی در بخش دیگری از این نشست با توضیح اقدامات کنترلی و بازدارنده پلیس با هدف کاهش شیوع کرونا در خراسان رضوی گفت: حدود 443 هزار 124 مورد بازدید و بازرسی از واحدهای صنفی انجام شده و 71 هزار و 352 مورد تذکر شفاهی و 12 هزار و 835 مورد تذکر کتبی صورتجلسه شده است، همچنین 3 هزار و 99 واحد صنفی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کردند پلمب شدند و این روند همچنان ادامه دارد.
سردار ابراهیم قربان زاده از حدود 349 هزار و 887 مورد اعمال قانون(اعم از صدور برگه جریمه یا انتقال به پارکینگ) در راستای اجرای محدودیت‌های تردد بین شهری و درون شهری در خراسان رضوی خبر داد.
وی گفت: تاثیر ترددها بر شیوع ویروس مشخص است و آمارهای پلیس نشان می‌دهد دو هفته قبل که محدودیت ورود به شهرهای قرمز و نارنجی داشتیم چیزی حدود 43 درصد ورودی و 40 درصد نیز خروجی به خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
طبق گفته جانشین فرماندهی نیروی انتظامی خراسان رضوی با لغو محدودیت‌های تردد طی 10 روز اخیر، تعداد خودروهای ورودی به این استان 21 درصد و ورودی به مشهد حدود 14 درصد افزایش یافته و این در حالی است که خروجی‌ها فقط 5 درصد افزایش نشان می‌دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar